Jak hurikán Milton roztočil spirálu dezinformací

zdroj: Goes-East/Noaa / Zuma Press / Profimedia

Nárůst přísunu dezinformací na internetu po každé přírodní katastrofě je znepokojivým trendem. Opět se to ukázalo v USA, kde se některé státy vypořádávají s následky drtivých hurikánů. A taky drtivých nájezdů trollů.

Americká Federální agentura pro krizové řízení (FEMA) považuje současnou situaci za bezprecedentní. Takovou záplavu dezinformací prý ještě nezažila.

Škody v ulicích i na internetu

Floridu v USA tvrdě zasáhl hurikán Milton. Jeho síla byla taková, že v přímém přenosu rozplakala meteorologa Johna Moralese. Milton má na svědomí rekordní příval srážek, miliony evakuovaných i oběti na lidských životech.

Škody ale hurikány působí i ve veřejném prostoru, který jako již tradičně při každé katastrofě zahltily dezinformace. Američané tak musí odklízet škody nejen v ulicích, ale také na sociálních sítích.

Může za to Biden?

Milton navíc Spojené státy zasáhl jen pár dní po hurikánu Helene. Devastující hurikány přitom přišly ve velice citlivou chvíli. Do finiše se blíží prezidentská kampaň. Souboj o Bílý dům se podle ČT24 propsal i do této katastrofy.

Na internetu se například šířilo, že se demokraté snaží odříznout od pomoci oblasti s vyšším výskytem republikánů. Někteří konspirátoři navíc věří, že Bidenova vláda manipulovala s počasím tak, aby hurikán víc poškodil republikánské voliče.

Tohle jsme nezažili…

Zní to naprosto absurdně, v dnešní době ale mají podobné falešné zprávy obrovský virální potenciál. Americká Federální agentura pro krizové řízení (FEMA) hlásí, že se s tak velkým počtem dezinformací během boje s následky přírodní katastrofy ještě nesetkala.

Do vyvracení dezinformací se tak museli zapojit politici napříč politickým spektrem, republikáni a demokraté tentokrát na lokální úrovni fungují ve vzácné shodě.

Harrisová kritizuje Trumpa

Na nejvyšší úrovni to ale je samozřejmě složitější. Demokratická prezidentská kandidátka Kamala Harrisová svého republikánského vyzyvatele Donalda Trumpa kritizovala kvůli šíření dezinformací.

Oběti hurikánu Helene ubezpečovala o tom, že je pro ně zajištěn dostatek pomoci. Do Trumpových komentářů ke katastrofě se dostalo jeho velké téma boje proti nelegální migraci. Naznačil, že se peníze pro FEMU rozdaly nelegálním migrantům.

Velké téma na X

V americké politice jde ale momentálně o tolik, že jdou dobré způsoby stranou. Všechno je kampaň. Z šíření dezinformací je kromě Trumpa obviňován i jeho momentálně nejvýznamnější podporovatel Elon Musk. Ten na toto šíření navíc má obrovskou platformu, vlastní sociální síť X. Musk už se ostatně s Trumpem ukazuje i na společných předvolebních mítincích.

Pro Elona Muska se vzhledem k počtu vydaných tweetů o agentuře FEMA stala vládní pomoc pro oběti hurikánů obrovským tématem, do kterého se multimiliardář nebojí zabrousit. Je přesvědčen, že Bidenova vláda Američanům neříká pravdu. A boj za pravdu je přece Muskovým hlavním posláním, že ano?