Na sítích se šíří nový protitrumpovský narativ. Dokonce má už i svůj hashtag, a to #krasnov. O co jde? Bývalý předseda kazašského Výboru národní bezpečnosti Alnur Mussajev prohlásil, že současný americký prezident Donald Trump před pádem východního bloku působil jako agent sovětské tajné služby KGB.
A měl i krásné krycí jméno Krasnov. Spekulacím nahrává fakt, že KGB v 80. letech aktivně lákala západní byznysmeny, kteří měli pomáhat se zlepšením skomírající sovětské ekonomiky. Sám Trump, který má jinak dezinformace docela v oblibě, jakékoli pletky s KGB popírá.
Krasnov jméno mé
Milovník konspiračních teorií a dezinformací Donald Trump je aktuálně obětí jedné velice oblíbené dezinformace. Tedy, pokud jde o dezinformaci. Sovětská tajná služba KGB ho údajně před pádem východního bloku naverbovala jako svého agenta.
Tvrdí to bývalý předseda kazašského Výboru národní bezpečnosti Alnur Mussajev s tím, že současný americký prezident dostal krycí jméno Krasnov.
Cesta do Moskvy
Mussajev podle britského bulvárního deníku Mirror tuto senzační zprávu vypustil v příspěvku na Facebooku. A ten se okamžitě začal šířit po sociálních sítích.
Trump se měl stát agentem v roce 1987, kdy shodou okolností také poprvé navštívil Moskvu. Tehdy začínající realitní magnát se do sovětské metropole vydal za účelem výstavby hotelu. Jenže měl prý také velké dluhy.
Složka zmizela
Do organizace Trumpovy návštěvy měli být podle Mussajeva zapojeni přední představitelé SSSR, což již dříve v americké zpravodajské komunitě vyvolalo otázky, zda se skutečně jednalo o pouhou obchodní cestu. Trump také od té doby čelí nařčení ze zvláštních vazeb na ruské vedení.
Mussajev v druhé polovině 80. let působil na 6. ředitelství KGB v Moskvě, které bylo zodpovědné za podporu skomírající sovětské ekonomiky. Jejímu zlepšení měla podle britského deníku Mirror pomoci mimo jiné spolupráce se západními byznysmeny, tedy i s Trumpem. Bez jakýchkoli důkazů pak Mussajev uvádí, že až donedávna se v archivu ruských tajných služeb nacházela Trumpova složka, která však měla být odstraněna poté, co se bývalý realitní magnát vrátil do Bílého domu.
Spekulace přiživilo také hnutí Anonymous, které na sociální síti X zveřejnilo tvrzení, že se nynější šéf Bílého domu na konci 80. let potýkal s nedostatkem financí. Mezi lety 1978 a 1990 měl Trump v rámci svých aktivit údajně přijít až o jednu miliardu dolarů. KGB mu v té době době údajně zaplatila „výlet“ do Moskvy, kde ho následně naverbovala jako svého agenta.
Záhdná síla
Sám Trump však vehementně popírá, že by měl jakékoli vazby na ruské vedení nebo dokonce přímo na prezidenta Vladimira Putina, jenž mimochodem ve druhé polovině 80. let sám působil jako tajný agent v tehdejší Německé demokratické republice. Již v době Trumpova prvního funkčního období však v nejvyšších politických kruzích USA panovaly obavy z prezidentova příklonu k Rusku, které si jeho okolí nedokázalo racionálně vysvětlit.
„Myslím, že na prezidenta působila záhadná síla,“ uvedl v podcastu The Rest Is Politics: US bývalý šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci, jenž krátce působil v Trumpově první administrativě. Podle něj si Trumpovo chování nedokázali vysvětlit ani další tehdy významní představitelé USA, jako byl národní poradce pro bezpečnost H. R. McMaster, ministr obrany James Mattis nebo ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly.