Jak daleko je komunikace mezi Trumpem a Putinem?

zdroj: Mikhail Klimentyev / Sputnik / Profimedia

Americký prezident Donald Trump chce ukončit válku na Ukrajině. V kampani sice mluvil o 24 hodinách, které na to potřebuje, ale je pravda, že po nástupu do úřadu začal dělat první konkrétní kroky. Moc toho ale o nich nevíme.

Telefonní kontakt či nekontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je obestřen řadou tajemství. Jisté je, že Trump v otázce budoucnosti Ukrajiny sehraje zásadní roli. Putin se ho snaží obměkčit propuštěním zadrženého amerického učitele, Zelenskyj bude zřejmě muset zase vytáhnout vzácné kovy.

Kujme pikle

Válku na Ukrajině po svém návratu do Bílého domu Donald Trump sice “okamžitě neukončil”, minimálně ale znovu oživil komunikaci se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Přesně ale nevíme jak.

Donald Trump tvrdí, že se svým ruským protějškem mluvil po svém zvolení už “jednou, nebo několikrát”. Moskva to ale odmítá potvrdit. Zbytek světa je tak včetně Ukrajiny držen v napětí.

Na cestě k Nobelovce

O Trumpově “jasném plánu na ukončení války” neexistují kromě spekulací žádné detaily. Do médií každopádně Trump ohlásil, že by Ukrajina jednou teoreticky mohla být ruská, nebo nemusela a že po ní chce drahé kovy výměnou za dosavadní americkou podporu.

Trump každopádně míří k rychlému vyřešení konfliktu. Podle britského deníku The Times má totiž v plánu získat Nobelovu cenu za mír.

Cena za vězně

Konkrétní zprávou o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem může být propuštění učitele Marka Fogela, který byl v Rusku v roce 2022 odsouzen na 14 let za obchodování s drogami. Ve skutečnosti učitel převážel 14 gramů léčivého konopí, které měl na předpis od lékaře.

Významná výměna vězňů mezi Západem a Ruskem každopádně proběhla už v roce 2024 za Bidenovy administrativy, Trump to tehdy kritizoval. Označoval ji za Putinovo vítězství. Tentokrát se podle něj naopak jedná o velký úspěch Spojených států.

Nevíme, co za propuštění Fogela Putin získal. Naopak víme, že Putin nikomu nic nedá zadarmo. Rusko i Ukrajina se před případným jednáním o míru potřebují dostat do co nejvýhodnější pozice. I proto je ukrajinský prezident Zelenskyj očividně otevřený naslouchat Trumpovým návrhům ohledně kompenzace za pomoc od USA.

Kdo si získá Trumpa

Ukrajina si je vědomá toho, že vzhledem k situaci na bojišti a rétorice současné americké administrativy může při jednáních o míru tahat za slabší konec. Trumpova fascinace silnými a na demokracii nehledícími lídry je známým faktem.

Putin mu navíc evidentně dělá drobné ústupky, které Trump prodá jako svůj velký diplomatický úspěch. Zelenskyj proto okamžitě reaguje. Volá po mírových jednáních a nabízí vzájemnou výměnu území.

Silnější než poprvé

Trump se před novináři chlubí dobrým vztahem s Putinem, mlží ale ohledně počtu vzájemných interakcí v poslední době. Během svého prvního mandátu byl kritizován za přílišnou servilitu k ruskému prezidentovi, i když tajné služby potvrzovaly ruské vměšování do amerických voleb. Tentokrát se zřejmě bude snažit být asertivnější, protože cítí, že je Rusko válkou na Ukrajině na mezinárodním poli oslabeno.

Americký prezident tak může jednat z pozice síly. Ukrajina i Rusko ho potřebují, může významně ovlivnit jejich budoucnost. Podle Trumpa jsou na stole všechny varianty dalšího vývoje Ruska i Ukrajiny. Záměrně tedy zůstává nepředvídatelným aktérem, nebo prostě jen žádný plán reálně nemá.

Po svém velkém volebním vítězství tak trochu čeká, kdo o jeho náklonnost zabojuje víc. Putin evidentně začal, teď je na řadě Zelenskyj.