Jak Musk a jeho kumpáni ovládli administrativu USA

Miliardář Elon Musk se snaží čím dál víc zasahovat do fungování amerických federálních úřadů. Po zřízení ministerstva pro efektivitu vlády se rozhodl do bezpečnostních agentur dosadit své lidi. Často velice mladé a některé i s velice problematickou minulostí.

Posledním výstřelkem nebo spíš výstřelem byla pak žádost jeho ministerstva, aby zaměstnanci federálních úřadů poslali e-mail, ve kterém uvedou, co za uplynulý týden v práci udělali.

Těm, kteří na e-mail neodpověděli, hrozil Elon Musk výpovědí, ačkoliv k tomu nemá žádné pravomoce. Velká část zaměstnanců na email neodpověděla. Otázka je, jak bude Muskův úřad a Muskovi lidé v Trumpově administrativě fungovat dál.

Zde je Muskovo

Miliardář Elon Musk po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA čím dál více ovládá vládní administrativu. Do speciálně zřízeného ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE), za kterou Musk zodpovídá, si dosadil své známé a bývalé spolupracovníky.

A další postupně dosazuje i do Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA). Mnohdy jde přitom o náctileté nezkušené lidi.

Zkušení a nebezpeční?

Podle magazínu amerického časopisu WIRED je nově součástí agentury CISA mimo jiné 19letý technolog Edward Coristine, který je na internetu známý pod přezdívkou Big Balls.

Coristine dříve pracoval pro Muska jako stážista ve společnosti Neuralink, která vyvíjí implantáty pro komunikaci mezi lidským mozkem a počítačem. V Úřadu pro diplomatické technologie měl tento náctiletý influencer mimo jiné přístup k citlivým informacím, které vládě USA poskytly zpravodajské služby.

Výběrčí na kampň

O něco zkušenější bude zřejmě 38letý softwarový inženýr Kyle Schutt. Musk si ho vybral proto, protože před nástupem do CISA pracoval ve federální Všeobecné správě služeb (GSA), která spravuje federální majetek. Podílel se také na spuštění platformy WinRed, na které Republikáni vybírali peníze na své volební kampaně. Platforma takto podle magazínu WIRED pomohla vybrat 1,8 miliard dolarů, v přepočtu tedy skoro 43 miliard korun.

Není jasné, jak rozsáhlý přístup mají Muskovi pěšáci k datům a sítím CISA, jisté je však to, že agentura uchovává kritické bezpečnostní informace. Namátkou třeba o zranitelnosti softwaru pro místní a státní volební úřady. CISA těmto úřadům pomáhá software zabezpečit, spolupracuje i s tajnými službami FBI a NSA, aby snáze mohla informovat o pokusech o narušení integrity softwaru.

Spojení s kyberzločinem

Kontroverze ohledně Coristina spočívá také v tom, že před třemi lety krátce pracoval pro společnost Path Network, která najímá etické hackery k monitorování sítí. Ze společnosti byl propuštěn kvůli údajnému úniku interních dokumentů, ke kterým se dostala konkurenční společnost.

Podle amerického investigativního novináře Briana Krebse, který se zabývá kyberzločinností, byl Coristine dříve napojen na komunitu The Com, jejíž členové byli zodpovědní za mnoho hackerských útoků. Zaútočili například na icloudovou společnost Snowflake, která spravuje data více než 10 tisícům firmám nejen z USA. Coristine podle WIREDu vyhledával poodporu při útoku na servery Snowflake, jehož cílem bylo je přetížit a vyřadit z provozu.

Marný kybernetický boj

Podle deníku Washington Post je Coristine také zaměstnancem amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, a to paradoxně jako seniorní poradce. Není však jasné, v jaké konkrétní sekci ministerstva pracuje. Podle jednoho z výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti, kterého WIRED oslovil, je problematické lidem, jako je Coristine, poskytovat přístupy do vládních sítí.

„Jaký má smysl bojovat proti kybernetické kriminalitě, když prostě poskytneme přístup do vládních sítí lidem s vazbami na kyberzločinecké gangy?“ uvedl pro časopis pod podmínku anonymity kyberbezpečnostní expert.

Řekněte, co jste dělali

Muskův vliv na federální úřady a americkou administrativu však nespočívá jen v dosazování vlastních lidí do vládních a bezpečnostních institucí. Tlaku vystavuje i zaměstnance federálních úřadů. Jménem DOGE jim Musk rozeslal mail, ve kterém je vyzval aby mu do půlnoci 24. února napsali, co v práci za poslední týden udělali. „Nezaslání odpovědi se bude považovat za podání výpovědi,“ uvedl Musk na síti X, kterou vlastní.

Proti Muskovu jednání se vymezily jak americké tajné služby, tak ministerstva vnitřní bezpečnosti a obrany, které své zaměstnance vyzvaly, aby na e-mail v žádném případě neodpovídali.

Změstnancům CISA bylo podle iDnes.cz nejdřív doporučeno na e-mail odpovědět, později jim ministerstvo vnitřní bezpečnosti nařídilo opak. Zaměstnanci tajné služby, která chrání amerického prezidenta a další vysoce postavené politiky, pak dostali doporučeno odpovědět ve stylu: „Tento týden jsem splnil: 100 procent úkolů a povinností, které po mně vyžaduje popis mé pozice a 100 procent materiálu, na kterém jsme se s mým nadřízeným dohodli.“ Pátá a šestá odrážka pak měla znít: „Předčil jsem očekávání při plnění výše uvedených úkolů.“

Výpovědi? Protiprávní

Deník Washington Post, který se odkazuje na jím oslovené právníky, uvedl, že by výpovědi tak jako tak byly protiprávní. Také podle agentury Reuters není jasné, na základě čeho by mohli zaměstnanci dostat kvůli nesplnění Muskova požadavku výpověď. Do této chvíle nejsou informace o tom, že by lidé, kteří na mail neodpověděli, dostávali ze svých pozic výpovědi.

I přes to však zaměstnanci státní správy odchází. A paradoxně z Muskova ministerstva pro efektivitu vlády. Dvacet lidí podalo dobrovolně výpověď s tím, že nechtějí svoje odborné znalosti využívat k rušení klíčových služeb a k ohrožování důležitých vládních systémů.

Muskovo jednání budí značné kontroverze už tím, že se nejbohatší muž planety snaží čím dál víc zasahovat do chodu amerických úřadů. A to i přes to, že k tomu podle Bílého domu nemá žádné pravomoce, a dokonce ani není ve vedení ministerstva pro efektivitu vlády. Nicméně u člověka, jenž pojmenoval své vlastní děti X Æ A-XII, Exa Dark Sideræl a Techno Mechanicus a který se cítí po boku Donalda Trumpa na bájném koni, se není čemu divit.