Vliv Elona Muska stoupá. Americký miliardář v posledních letech dominuje žebříčkům nejbohatších lidí světa, po listopadových prezidentských volbách se probojoval i do nejvyšších pater americké, a tím vlastně i světové politiky.
Politik a byznysmen v jedné osobě se během posledních týdnů taky aktivně snaží zapojovat do evropského politického prostředí. Co za tím stojí? A bude hrát Elon Musk nějakou roli i v českých parlamentních volbách?
Mluví do všeho
Americký miliardář Elon Musk nepřestává plnit hlavní stránky světových médií. Není to však díky úspěšnému testu vesmírné rakety nebo novému elektroautomobilu. Děje se tak kvůli jeho zapojení do domácí i světové politiky.
Musk se po listopadových prezidentských volbách stal vlivným členem administrativy Donalda Trumpa. Nyní se nejen na jeho síti X, ale prakticky ve všech médiích mluví o jeho snaze ovlivnit veřejné mínění v Evropě.
Německá naděje
Nejbohatší člověk světa už na konci loňského roku šokoval část německé veřejnosti, když krajně pravicovou stranu Alternative für Deutschland (AfD), kterou považují za hrozbu i tamní tajné služby, označil za jedinou možnost, jak oživit německou ekonomiku.
U pouhé slovní podpory však nezůstal. Ve čtvrtek 9. ledna má Musk podle německých médií na své sociální síti X odvysílat živý rozhovor s lídryní AfD Alicí Weidelovou.
Vězení pro Starmera
Pozdvižení vyvolal miliardář také ve Velké Británii. V pondělí totiž na síti X vyzval k zatčení labouristického premiéra Keira Starmera v souvislosti s případem sexuálního zneužívání nezletilých dívek v severoanglickém městě Rotterham. Mezi lety 1997 až 2013 tam mělo být zneužito nejméně 1 400 dětí.
Během vyšetřování se údajně policisté drželi zpátky, protože se báli nařčení z rasismu, část násilníků totiž měla být asijského původu. Starmer byl v té době žalobcem, který měl případy na starosti. Musk proto také vyzval britského krále Karla III., aby kvůli případu rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby.
Posun Evropy doprava?
Proč se Musk snaží do evropské politiky zasahovat? Například podle Seznam Zpráv se americký miliardář snaží posunout evropskou politiku doprava, využívá k tomu přitom prostředků, o kterých se podnikatelům ještě donedávna ani nesnilo.
Elon Musk každopádně v jedné osobě koncentruje obrovskou ekonomickou, politickou i mediální moc. V případě Německa mu navíc zcela pragmaticky jde i o vlastní byznys, u Berlína totiž stojí největší evropská továrna Gigafactory, která vyrábí baterie do elektromobilů, ale i některé modely automobilů Tesla. Proč tedy nezkusit v Německu podobný model jako v USA a nevsadit namísto Trumpa na politickou stranu?
Poprvé v historii
To, že má Musk v rukou obrovskou moc, potvrzuje pro Bold News i Karel Komínek z Institutu politického marketingu. „Je to poprvé v historii lidstva, kdy má nějaký jednotlivec takový dosah. Má mediální schopnost ovlivňovat nálady, historicky to nikdy nebylo koncentrováno do rukou jednoho člověka,“ říká Komínek.
Ten také označuje za nejdůležitější Muskovu schopnost přinášet prostřednictvím sociální sítě X různá témata do online prostředí, a ovlivňovat tak veřejné mínění ve prospěch určitého názorového směru.
Ovlivní české volby?
V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami v Česku se nabízí otázka, zda Elon Musk nějakým způsobem ovlivní také tuzemské hlasování, podobně jako se o to snaží u našich západních sousedů.
„Nemyslím si, že by české volby měly Muska zajímat. Taky si nemyslím, že by měl mentální kapacitu, aby si zjišťoval informace o českém politickém prostředí,“ uvádí Komínek. Přesto, že se podle něj přímé zapojení Muska do českých voleb očekávat nedá, to nepřímé je víc než pravděpodobné.
„Stačí, když neudělá nic. Twitter je od doby, co ho převzal, mnohem méně regulovaný. V dřívější éře na něj nemohli přispívat lidé, kteří nyní mohou. A to je důležitý faktor, který může politické nálady ovlivnit,“ doplnil Komínek.
Komu by Musk vyhovoval?
V souvislosti s aktuálním trendem se nabízí také otázka, kterou z českých politických stran by mohl Musk, ať už přímo nebo nepřímo případně podpořit. Vzhledem k tomu, že americký podnikatel je přesvědčením republikán a v případě sousedního Německa se netají podporou krajní pravice, mohli bychom v českém prostředí očekávat podporu podobným politickým subjektům.
V ekonomické oblasti se tak nabízí zejména jeho podpora konzervativní části ODS nebo Motoristů, v případě migrace by mu pak zřejmě konvenovala nacionalistická SPD nebo méně radikální, nicméně v tomto tématu rovněž populistické hnutí ANO. Brzy ale asi sami zjistíme, která ze stran se k Muskovu "evropskému odkazu" bude lísat nejvíc.