Je to téma, které se do české politiky vrací jako bumerang. Vylhané akademické tituly známe už z 90. let. Kvůli jednomu takovému odešel v roce 1997 ze své funkce někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda.
Ten neoprávněně užíval titul JUDr. Známé jsou i kauzy opisování diplomek, ale v poslední době také podivně získaného vzdělání na podivných univerzitách. To se v poslední době přihodilo několika poslancům hnutí ANO.
Například taková Margita Balaštíková ignoruje požadavky na zveřejnění magisterské diplomové práce, i když by to mělo být samozřejmostí.
Polská univerzita?
Plzeňská práva, Taťána Malá a její opsaná diplomka nebo Marek Benda a jeho duplicitní závěrečné práce. To jsou asi ty nejznámější z mnoha kauz ohledně vzdělání předních českých politiků.
I v aktuálním volební období se potýká se spekulacemi ohledně vzdělání několik poslanců SPD a ANO. Získali totiž tituly z polských univerzit, na kterých působí ve vedení jejich kolegové.
Pochybná prestiž
V České republice může být ministrem, poslancem nebo senátorem každý, kdo splňuje požadovaný věk a je svéprávný. Vzdělání daného člověka nehraje roli. Jenže v Česku stále ještě titul před jménem, případně za jménem, dodává člověku jakousi prestiž.
Ta ale může být v některých případech pochybná. A pochybné jsou i akademické tituly z Polska, které jak na běžícím páse získávají politici hnutí ANO. Za jejich distribucí stojí podle Aktuálně.cz senátor Oldřich Hájek (ANO).
Pobočka v Hradišti
Ve svých třiačtyřiceti letech má Hájek na vizitce pět akademických titulů, z nichž titul MBA získal podle Aktuálně.cz na Vysoké škole Jagiellońské v Toruni. A právě na této univerzitě začal budovat svou kariéru.
A to dokonce tak závartnou, že v roce 2016 otevřel pobočku této univerzity v Česku. O rok později pobočku transformoval na Fakultu veřejnosprávních a ekonomických studií v Uherském Hradišti a sám se stal jejím děkanem.
Senátorem za zásluhy
Univerzita posloužila i dalším členům ANO, a to konkrétně poslankyni Margitě Balaštíkové, poslancům Marku Novákovi, Michalu Ratiborskému a Petru Sadovskému. Všichni na této univerzitě získali tituly a následně podpořili Hájkovu nominaci do Senátu.
Podle jejich vyjádření šlo o regulérní studium, ačkoliv například Balaštíková svůj titul na webu sněmovny neuvádí a její závěrečnou práci nelze dohledat online. Při vystupování na kongresech však titul Mgr. aktivně využívá. Svou diplomovou práci přitom nechce na výzvu novinářů ani uživatelů sociálních sítí, kteří reagují na její statusy například na Twitteru, zveřejnit.
Byznys na Slovensku
Akademické tituly a univerzitní vazby využil k podnikání i poslanec Jan Hrnčíř (SPD), který se shodou okolností stejně jako Hájek chlubí pěti tituly. Magisterský a doktorský titul získal podle Seznam Zpráv na slovenské soukromé škole ISM, jejíž konzultační středisko provozuje přímo ve své poslanecké kanceláři v Blansku. Škola zde funguje pod názvem Institut terciárního vzdělávání.
Slovenská univerzita ale není jediná, s níž rozjížděl byznys. Poslanec ještě na konci roku 2023 zprostředkovával vzdělání i z polské univerzity Collegium Humanum, kde působil jako lektor. Tuto činnost ale již ukončil. Počátkem roku 2024 totiž polská policie zatkla rektora školy Pawla Czarneckiho, ale i primátora Wroclawi Jacka Sutryka. Univerzita měla podle vyšetřovatelů prodávat diplomy bez patřičného studia.
Plagiátorství a další skandály
Přeprodávání diplomů z polských univerzit je jen jednou z desítek kauz ohledně vysokoškolských titulů českých politiků. V minulosti oplýval skandály ohledně vzdělávání například i bývalý předseda vlády Stanislav Gross, který na Právnické fakultě UK opsal diplomku a nesplnil ani její minimální požadovanou délku.
Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) pak také diplomku opsala ještě v době, kdy nebyly k dispozici plagiátorské systémy. Podobně tomu je i u bývalého ministra a předsedy Věcí Veřejných Víta Bárty.