2024: Jaké výrazy vítězily v jazyce Gen Z?

zdroj: Freepik

Světové jazyky procházejí v průběhu času přirozeným vývojem. To se samozřejmě týká i angličtiny. Do její slovní zásoby čím dál více promlouvají výrazy, které trendují především mezi nejmladší generací.

A samozřejmě se už docela rychle dostávají i k nám a pronikají i do češtiny. Proto se občas stává, že rodiče jazyku svých dětí už ani nerozumějí. Které anglické novotvary byly u mladé generace v roce 2024 nejpoužívanější?

Demure

Jedním z nejvíce trendujících výrazů roku 2024 bylo podle magazínu Times of India slovo demure, které v překladu běžně označuje skromného člověka.

V jazyce Gen Z se však toto slovo používá pro osobu, která se dobře obléká a jejíž život se řídí estetikou.

Brat

Za jedno z nejikoničtějších slov loňského roku můžeme považovat slovo brat, které v originálním znění znamená „spratek“.

{content 1}

V současnosti ho však používáme spíše pro odvážného člověka, který se nebojí vyslovit nahlas svůj názor a je sám sebou. Takový člověk svým chováním obvykle boří zažité stereotypy.

Nech je vařit

Oblíbené bylo v minulém roce také sousloví "let them cook", které se používá k povzbuzení skupiny nebo konkrétního člověka, aby pokračoval ve snaze dosáhnout úspěchu ve svém konání nebo nápadech.

Nárůst popularity v posledních letech zaznamenává mimo jiné i výraz pookie, který se používá jako oslovení pro blízké přátele nebo milovanou osobu. Pookie tak nahrazuje dlouhá léta používané slovo baby.

Sick nebo ick?

Mezi nejpoužívanější slova roku 2024 patří také výraz ick, který můžeme použít v případě ztráty zájmu o nějakého člověka, a to zejména z důvodu jeho nečekaného či nepřípustného chování. Příkladem může být věta: "Přitahoval mě, dokud jsem nedostala ick, když nahlas žvýkal." No, možná byl tenhle příklad trochu ick...

Jedním z nejpopulárnějších Gen Z výrazů loňského roku je rozhodně také delulu. To označuje někoho, kdo má nerealistické představy nebo očekávání. A vynechat nelze ani slovo brain rot, pod nímž se skrývá osoba se zhoršeným duševním stavem z důvodu nadměrné konzumace intelektuálně nehodnotného obsahu na sociálních sítích. Otázka samozřejmě je, zda tyto výrazy ve svých významech přežijí i rok 2025.