Proč mladí nepíšou velká písmena? Působí prý přísně

zdroj: Freepik

Gen Z zásadně mění podobu psaného projevu. Nejnovějším trendem mezi mladými lidmi je ústup od psaní velkých písmen ve jménech, místních názvech, ale i v názvech firem. Důvodem je zřejmě hlavně snaha o lepší vyznění textu bez “zveličování” jmen.

Nový fenomén už následují také někteří umělci či velké světové značky.

Psaní je out

Psaný projev dostává v digitálním věku pořádně na frak. A to nejen ten v češtině. I v angličtině jednotlivá slova postupně nahrazují zkratky, místo textových zpráv jsou v kurzu hlasovky.

S moderními trendy jsou na ústupu také některá tradiční gramatická pravidla, mezi něž patří i psaní velkých písmen.

Mladí proti tradicím

Jak uvádí britský deník The Guardian, příslušníci nejmladší generace v posledních letech upouštějí od psaní velkých písmen ve jménech, místních názvech, ale třeba i v názvech firem.

Nejedná se prý přitom o pouhou stylistickou preferenci, ale také o kulturní znak, který má “odrážet hodnoty mladých lidí a jejich vztah k tradicím”.

Malá a uvolněná

Co to přesně znamená a proč to mladí lidé dělají? „Píšu malými písmeny, protože mi to připadá uvolněnější,“ řekla deníku 24letá Ruweyda Hilowleová, která psaní velkých písmen vnímá jako "přílišné kladení důrazu na sdělovanou informaci". "Když začnu používat velká písmena, připadá mi, že se snažím vyjádřit silněji, než je třeba," vysvětluje.

@ms.winders Its like it causes physical pain to use capital letters! #firstyearteacher #genz #youngteacher #highschool #english #teacherstruggles #teachersoftiktok ♬ original sound - KING BO

Nejnovější trend už pronikl i do umělecké sféry. Příkladem je zpěvačka Billie Eilish, jež používá malá písmena v názvech svých písní nebo alb, mezi něž patří smile at me nebo my future.

Znak dospělosti

Móda malých písmen už došla tak daleko, že psaní těch velkých bývá občas považováno za znak dospělosti. V pracovním nebo akademickém prostředí totiž jdou obvykle trendy stranou a ke slovu se dostávají platná pravidla.

Mezi aktuální trendy na TikToku patří videa, v nichž mladí lidé oznamují nabytí dospělosti tím, že si zapnou automatické psaní velkých písmen.

Reagují i značky

Fenoménu u mladých lidí už si začaly všímat i velké světové značky. Jednou z nich je streamovací platforma Spotify, která malými písmeny opatřuje názvy svých doporučovaných playlistů.

Názvy jako chill vibes nebo teen beats mají podle Spotify (zatím psáno s velkým "S") signalizovat neformálnost. Další značkou, která navzdory pravopisným pravidlům na velká písmena zanevřela, je společnost Amika, která je zaměřená na péči o vlasy. Prostřednictvím inovovaného fontu na obalech svých produktů prý chce vytvořit „jemnou a přístupnou image“.

Konec přísnosti?

Konec velkých písmen neunikl ani odborníkům. „Velká písmena mohou působit přísně nebo stroze,“ řekla Guardianu manažerka sociálních sítí Caitlin Jardineová, podle níž malá písmena často vyjadřují klidný a přátelský tón, který více souzní s hodnotami generace Z.

Navíc se jedná o generaci, jež vyrostla v internetovém prostředí, kde se rozdíly mezi formální a neformální komunikací často stírají. „Psaní malými písmeny je způsob, jak odmítnout autoritu a strnulost spojenou s tradiční gramatikou. Podporuje atmosféru inkluzivity a emocionálního spojení,“ dodává Jardineová.

Odborníci: Je to normální

Podle Karima Salamy, zakladatele digitální marketingové firmy E-innovate, je aktuální trend klasickým projevem jazykového vývoje. „Jazyk se neustále vyvíjí, a to zejména s novými technologiemi. Nejprve jsme to viděli s nástupem emoji, které pro tuto generaci účinně vyjadřovaly pocity. Používání malých písmen je přímočaré a zbavené omezení minulých generací,“ vysvětluje Salama.

Zároveň však připomíná, že se nejedná o úplnou novinku. Ústup od psaní velkých písmen se projevil už ve 20. století, kdy ho bylo možné pozorovat například v díle amerického básníka E. E. Cummingse. Proti velkým písmenům se v minulosti postavila také americká feministická spisovatelka a aktivistka Bell Hooksová, která se rozhodla psát své jméno malými písmeny. My jsme ho protentokrát napsali ještě s velkými a stále ještě s příponou -ová.