Začátek školy s sebou pro školáky a studenty přináší velký stres. Po volnějším prázdninovém režimu se vrací pravidla a každodenní rutina. Každý se se stresem a novými výzvami vyrovnává po svém. Pro rodiče dětí a dospívajících generace Z může být složité poznat, co od nich jejich potomci zrovna potřebují.
Odborníci proto rodičům doporučují, aby svým dětem na začátku školního roku naslouchali a pomohli jim ve zdravém zvládání stresu. I Gen Z ho má totiž podle dost.
Zpět do tvrdé reality
Začátek školního roku je vždy náročný. Návrat z prázdninového režimu do tvrdé reality bolí. To ale podle příspěvku amerického veřejnoprvního rozhlasu National Public Radio neznamená, že se na tento každoroční šok není možné připravit. Pomoct by mohly i výsledky výzkumu Walton Family Foundation a společnosti Gallup.
Z nich je patrné, jak moc se dnešní mladá generace Z cítí pod tlakem. Snaží se naplnit své cíle, uspokojit požadavky rodičů, ale také se vyrovnat nedostižným ”vzorům” ze sociálních sítí.
Snaha být perfektní
Strach nemají jenom ze sebe a školních výsledků. Až dvě třetiny Gen Z se bojí o to, v jakém stavu bude svět, až budou dospělí. Třetina pak bojuje s perfekcionalismem, týká se to více mladých dívek než chlapců.
A new poll reveals the worries of Gen Z kids -- and how parents can support them https://t.co/3o6FD7e7V0 pic.twitter.com/oS4tHG0eku
— WCMU News (@WCMUNews) August 27, 2024
Se snahou být perfektní se podle výsledků výzkumu pojí větší strach, nervozita a psychická nepohoda. Podle průzkumu je 45 % respondentů ve věku 10 až 18 let vystresovaných, 38 % úzkostlivých a 23 % smutných.
Emoce jsou normální
Všechno ale není tak hrozné, 95 % dotázaných, kterých bylo v průzkumu celkem 1 675, se cítilo zároveň šťastně. Je známou věcí, že mladí lidé hodně prožívají své emoce. Starším generacím se pak může zdát, že to mladí přehání. Ostatně 35 % rodičů těchto dětí v průzkumu potvrzuje, že jejich potomci prožívají emoce velice silně.
Doporučení psychologičky Lisy Damourové, která se na vyhodnocení průzkumu podílela, je nechat dítě emoce prožít. Dát mu prostor a příležitost se radovat, vybrečet nebo vypovídat.
“Být teenagerem bylo vždycky těžké,” říká Damourová. Tato generace dětí však podle ní čelí jedinečným výzvám. „Hodně od nich vyžadujeme, co se týče akademické oblasti. Zároveň se snaží zorientovat v prostředí sociálních médií, které pro ně může být velmi zatěžující.“ To, že mají děti a dospívající pozitivní i negativní emoce je podle ní naprosto v pořádku. Problém ale je, když se v rodině nenastaví zdravé mechanismy, jak se s těmito těžkostmi a problémy vypořádat.
Hlavně poslouchat
A co tedy psycholožka rodičům radí? Dětem je třeba připomínat, že dělat chyby je naprosto přirozené. Důležité je také s nimi komunikovat o tom, že není potřeba být perfektní. I zde platí staré české pořekadlo, že nikdo není dokonalý.
Mladá generace to ale od rodičů potřebuje slyšet, svět sociálních sítí ji totiž často přesvědčuje o opaku. Rodiče by se měli snažit i v situaci, kdy to vypadá, že s nimi jejich děti mluvit nechtějí. A také platí, že někdy je lepší pouze naslouchat a přenechat mluvení na dětech.
Komunikace je základ
Gen Z by se zase neměla bát o svých emocích a starostech mluvit. Každý mladý člověk by si měl uvědomit, že zcela perfektní nejsou ani rodiče. Ne vždy jim třeba dojde, že si s nimi potřebujete promluvit.
Nikdo nemá správné odpovědi na všechny otázky. Také rodiče se podle Damourové mohou bát, aby neřekli něco špatně. Ne každou situaci se jim podle psycholožky podaří vyřešit, mohou dětem a dospívajícím ale zásadně pomoct s jejich problémy. Správná komunikace je základem každého fungujícího vztahu, a to i mezi rodiči a dětmi, které právě nastupují na školu.