České školství je (nejen) podle představitelů vysokých škol dlouhodobě podfinancované. Na situaci reagují úterní celostátní hodinovou výstražnou stávkou, která se na některých vysokých školách protáhne na celý den.
Protestují proti stagnujícímu rozpočtu pro vysoké školy, požadují adekvátní podmínky pro zaměstnance vysokých škol a financování školství na úrovni vyspělých evropských států.
Akademici požadují víc peněz pro vysoké školy
Vysokoškolský odborový svaz na úterý vyhlásil celostátní hodinovou výstražnou stávku. Účastní se jí akademici z vysokých škol, kteří nejsou spokojeni s financováním vysokých škol. Na některých školách jsou protesty dokonce celodenní.
Důstojné mzdy pro zaměstnance
Nespokojení akademici chtějí mimo jiné adekvátní mzdové ohodnocení práce na VŠ a finalizování reformy doktorského studia. Univerzity za současných podmínek nejsou schopny zajistit důstojné mzdové a pracovní podmínky pro všechny své zaměstnance. Akademici navazují na jarní protesty, kterých se účastnily nižší tisíce peadgogů.
Stejný rozpočet, stejné problémy
Vysokým školám se nelíbí, že jejich rozpočet na rok 2024 oproti tomu letošnímu nijak nevzrostl. Na vzdělávání na veřejných VŠ je určeno 30,9 miliardy Kč, celkový rozpočet na školství je na příští rok téměř 269 miliard korun.
Výroky o dlouhodobém podfinancování českého školství protestující opírají o mezinárodní srovnání výdajů na školství. Požadují přijetí střednědobého výhledu růstu výdajů na VŠ vůči HDP na úroveň průměru zemí OECD. Data Eurostatu ukazují, že veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku představují 0,86 % HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 % HDP.