Být napíchaný botoxem je in: Pro Gen Z jde o věc prestiže

zdroj: Blissaesthetics.la

Na Západě se čím dál tím víc mladých lidí uchyluje k vylepšování obličeje botoxem a dalšími umělými výplněmi. Chtějí tak dosáhnout ideálu krásy.

Zároveň ale už mladí vnímají botox a výplně jako symbol úspěšného společenského statusu a takzvaného “must have”.

Vyřeší injekce nízké sebevědomí?

Dermatologové po celém světě zaznamenávají nárůst mladých lidí, kteří si aplikují botox a takzvané dermální výplně. Injekcemi si tak zvyšují své nízké sebevědomí a (alespoň podle jejich názoru) i atraktivitu.

Generace zet se tak podle magazínu britského deníku Independent snaží dohnat virtuální ideál krásy, který propaguje i mnoho influencerů a celebrit. Zároveň pro ně jde o jakýsi “důkaz společenského statusu”.

Honba za nereálnou krásou

Lidé, kterým je kolem dvaceti let, kosmetické zákroky podstupují hlavně kvůli krizi sebevědomí. Na vině jsou na jedné straně sociální sítě, které prezentují často nereálné ideály krásy, a na druhé aplikace, které dokážou vylepšit obličej, jako je například Facetune.

Podle odborníků krizi sebevědomí mladých také způsobují televizní pořady jako Love Island a hollywoodské hvězdy, které nechirurgické zákroky v obličeji vychvalují.

Král botoxu: Mladí prohráli boj s lobby

Britský lékař Michael Prager, známý jako „král botoxu“, pro Independent potvrzuje, že dřív k němu chodila spíš starší, finančně zaopatřená generace, protože chtěla vypadat mladší. “Viditelně vylepšený“ vzhled se ovšem nyní stal velice oblíbeným zejména u klientů do 30 let.

Lékař dále tvrdí, že mladší lidé jsou v současné době „přehnaně napíchaní a jsou na to dokonce i hrdí“, čímž podle jeho názoru „prohráli spiknutí dermatologické lobby při honbě za vyššími zisky”.

Proč vypadají uměle?

Nárůst těchto kosmetických „vylepšení“ zejména mezi dvacátníky v posledních letech prudce vzrostl. Ve Spojeném království se každý rok aplikuje odhadem 900 tisíc botoxových injekcí. Podle britského ministerstva zdravotnictví v roce 2020 botox podstoupilo 41 tisíc osob mladších 18 let.

V reakci na zjištěná data Velká Británie aplikaci těchto látek nezletilým zakázala. Nad 18 let zatím žádné regulace neexistují.

Neodborně vyretušovaná Gen Z

Zvýšená poptávka má podle Independentu za následek také nárůst nedostatečně kvalifikovaných kosmetických expertů. Injekce a výplně paradoxně často zapříčiňují to, že příslušníci Gen Z mnohdy vypadají starší.

Aplikace injekčních přípravků v příliš mladém věku může podle odborníků navíc ovlivnit přirozený vývoj obličejových rysů. Nejen, že mladí vypadají s botoxem často starší. Občas se zdá, že jsou “nepříliš odborně vyretušovaní”.