Co se na sítích načučíš, v baru jak když najdeš? Britští vědci zkoumali čtrnáctileté teenagery a jejich konzumaci sociálních sítí.
Tu pak v jejich sedmnácti letech srovnali s konzumací alkoholu. Jak to dopadlo?
Kolik času, tolik pití?
Vědci ze skotské University of Glasgow během několikaleté studie analyzovali čas, který čtrnáctiletí teenageři denně trávili na sociálních sítích, a zjišťovali jeho spojitost s množstvím konzumovaného alkoholu v jejich 17 letech. K čemu dospěli?
Potvrzeno: Sítě poutají mladé k alkoholu
Díky studii se vědcům podařilo prokázat, že čím vyšší čas teenageři na sociálních sítích tráví, tím častěji a ve větším množství konzumují během dospívání alkohol. Sedmnáctiletí, kteří ve svých 14 letech trávili na sociálních sítích denně více než 30 minut, hlásili užívání alkoholu častěji než ti, kteří jako čtrnáctiletí používali sociální média méně. Zároveň u “závislejších” na sítích existuje i vyšší riziko nadměrného pití.
Zlatá mládež pije víc?
Adolescenti, kteří na sociálních sítích trávili dvě a více hodin denně, vykazují dokonce téměř pětkrát vyšší pravděpodobnost nadměrného pití alkoholu oproti těm, co je používali denně maximálně hodinu. Výzkumníci také zjistili, že častí uživatelé sociálních médií z řad teenagerů ze sociálně-ekonomicky zvýhodněného prostředí pili častěji než ti z méně zvýhodněného , tedy z chudšího prostředí.
Co s tím? Omezit čas i alkohol na sítích
Závěry studie shrnula její hlavní autorka Amrit Kaur Purbaová z University of Glasgow. „Naše zjištění ukazují, že je třeba upravit doporučený čas, po který je pro mladé lidi používání sociálních sítí bezpečné a který bude zohledňovat jejich individuální potřeby. Zároveň je také nutné regulovat obsah související s alkoholem, který se mladým uživatelům na sociálních sítích zobrazuje.“