Fenomén bubble tea: Kdo na něm pohádkově zbohatl?

zdroj: Canva.com

Trend kuličkového čaje bubble tea očividně neopadl. Dnes stánky s tímto nápojem naleznete v každém větším obchodním centru. Sladký drink si vychutnávají především děti a teenageři.

A to i přesto, že může být zdraví škodlivý a nejde o zrovna nejlevnější záležitost. Koneckonců na něm už i několik lidí pohádkově zbohatlo. Povedlo se to i dvěma čínským bratrům.

Je to vůbec čaj?

Je to nápoj? Je to snack? Je to dezert? Bubble tea, kterému se v Americe neříká jinak než boba, se vzpírá všem definicím. Základ nápoje tvoří černý nebo zelený čaj a v některých případech mléko, následně se dochucuje sirupem, cukrem a vychladí kostkami ledu.

Stěžejní jsou v něm právě praskající boba kuličky a želé. Tento sladký čaj, který vznikl v 80. letech na Tchaj-wanu, udělal za 40 let existence z nejednoho člověka miliardáře.

Babiččina půjčka

Žang Hong-čao začal v 21 letech podnikat s prodejem ledové tříště a nyní, o čtvrtstoletí později, se společně se svým bratrem Hongfuem stali miliardáři.

Z původní půjčky 400 dolarů od babičky postupem času vybudovali úspěšný pouliční stánek, který prodával zmrzlinu, limonády, kávu a právě i bublinkový čaj. Jejich společnost nyní provozuje víc než 36 tisíc obchodů a je největším čínským výrobcem bublinkového čaje.

Její obrat v prvních devíti měsících roku 2023 výrazně vzrostl a Forbes odhaduje celkovou hodnotu společnosti téměř na tři miliardy dolarů, přičemž čisté jmění bratrů se blíží 1,2 miliardy dolarů na osobu. A to vše díky čaji s kuličkami a půjčce od babičky.

Jak moc může škodit?

O tom, že bubble tea není úplně zdraví prospěšný nápoj, se debatuje už roky. Jeden čas obsahovaly želé kuličky na výrobu bubble tea dokonce zakázanou látku konjak. Ta se po celé EU v cukrovinkách vyskytovat nesmí, způsobuje totiž zdravotní problémy zejména u malých dětí.

Nedávno zase médii proběhla kauza, kdy na Tchaj-wanu mladé ženě lékaři vyoperovali více než 300 ledvinových kamenů. Jako jednu z příčin uvedli její silnou vášeň pro bublinkový čaj. Namísto vody žena pila bubble tea, který jí v ledvinách vytvořil stovky až dvoucentimetrových kamenů.

Roky dobývá Česko

Barevné stánky a obchody s bubble tea existují v Česku řadu let. V posledních letech ale přibývají pestrobarevné podniky plné asijských maskotů rapidně rychle.

Jejich typickými zákazníky jsou především studenti a školáci. Nejen v centru Prahy, ale i v dalších velkých městech, najdete desítky prodejen různých značek. Přestože jeden kelímek s čajem vyjde přibližně na 150 korun, kapesné na něj Gen Z očividně stačí.

Přečti si víc