Policie řeší virtuální znásilnění: Sex mi přivodil trauma, tvrdí dívka

zdroj: Canva.com

K případům sexuálního obtěžování už dochází i v online světě. Britská policie právě vyšetřuje sexuální napadení avatara dívky, která je mladší šestnácti let, ve virtuální realitě.

Přestože jí útok nezpůsobil fyzickou újmu, přivodil jí velké psychologické trauma. Kauza rovněž vyvolala debatu o tom, jak právně nakládat s virtuálními útoky.

I v online světě může dojít k sexuálnímu obtěžování. Kriminální případ jako z oblíbeného sci-fi seriálu Black Mirror právě vyšetřují britští policisté, kteří se zabývají prvním znásilněním v kyberprostoru. Digitální postava nezletilé dívky byla virtuálně znásilněna v metaverzu gangem dospělých mužů.

Trauma prý virtuální není

Podle britských médií měla dívka na hlavě soupravu pro virtuální realitu a trávila čas v Metaversu, když byl náhle její avatar virtuálně skupinově znásilněn několika mužskými avatary.

Přestože útok nezpůsobil dívce újmu fyzickou, utrpěla prý psychické a emocionální trauma jako při znásilnění v reálném světě. „Důvodem je fakt, že zážitek z VR světa je vytvořen tak, aby byl zcela pohlcující, co nejvíce uvěřitelný a přibližující se realitě,“ stojí v prohlášení policie.

Průkopník světa Meta

Hromadné znásilnění zažila uživatelka ve hře Horizon Worlds od společnosti Meta, dříve známé jako Facebook. Hra funguje také jako bezplatná sociální síť pro virtuální realitu, kde si lidé mohou vytvářet avatary a komunikovat s ostatními hráči.

Horizon Worlds má být navíc průkopníkem ambiciózního projektu Metaverse, do kterého začala společnost Meta masivně investovat. A kvůli tomu se do kyberprostoru vydali další světové značky, jako jsou Nike, Ferrari, McDonald‘s, nebo technologické firmy jako Microsoft, Apple či Sony.

Není to poprvé

Nejde ovšem o první případ virtuálního sexuálního napadení v Metaversu. V roce 2022 výzkumnice Nina Jane Patelová odhalila, že byla zneužita ve virtuálním světě provozovaném společností Meta s názvem Horizon Venues (nyní součást právě Horizon Worlds).

„Byla jsem obklopena třemi až čtyřmi mužsky znějícími postavami, které mě začaly sexuálně obtěžovat ve verbálním smyslu a pak sexuálně napadaly mého avatara,“ popsala Patelová. Vše se stalo během pouhých 60 sekund, co se do Metaversu připojila.

Co na to právo?

Tyto kauzy vzbudily mezi lidmi debatu o tom, jak právně nakládat s virtuálními útoky. Momentálně jde totiž o první vyšetřování svého druhu v rámci videohry, které ukáže, do jaké míry se současné zákony dají uplatnit v rámci online světa.

Zároveň je otázkou, zda a jak se vůbec k tomuto sexuálnímu napadení postaví samotná společnost Meta.