AI mění už i zážitek z hudby

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Co s námi dělá hudba? Obecně nás může rozradostnit, ale i uvěznit v bludném kruhu deprese. A zatímco dříve byl výběr hudby většinou jen na nás, nyní do našich playlistů stejně jako snad do každého odvětví zasahuje umělá inteligence.

Poslech hudby se tak stal dalším nástrojem, kterým může lidi manipulovat. Rovněž také přímo sama vybírá, co bude další hit a co propadák.

Hudba lidi spojuje

Hudba má mnoho funkcí. Rozdává radost, potěšení, nutí lidi přemýšlet či se socializovat. A právě ta hudba, která se nám líbí, nás podle magazínu The Conversation chtě nechtě formuje. Vše se ovšem mění a nyní i do poslechu muziky vstoupil další velký hráč, umělá inteligence.

Po celá staletí býval jen jeden jediný způsob, jak získat zážitek z hudby. Museli jste si ji poslechnout naživo v putykách či ve velkých koncertních sálech. Posléze to byly rádia a gramofony, které přiblížily hudbu k lidem. Poslouchání vinylových desek však často bývalo společenskou událostí. Díky sluchátkům a streamovacím platformám jsme začali být s hudbou daleko více sami. A pak přišla umělá inteligence.

Léčí i zraňuje

Mladí lidé poslouchají hudbu celý den. Při psaní domácích úkolů, sportování, při jídle anebo dokonce i při spánku. Hudba se dá použít i k regulaci nálady. Ty správné písně mohou odvrátit nepříjemné emoce, roztančit nás a rozveselit.

Zvládnou nás ovšem i podpořit v depresivních stavech a uzavřít v bludném kruhu. A s tím vším si teď právě i díky streamovacím platformám, jako jsou Spotify či Apple music, umělá inteligence hraje.

AI nás má přečtené

Umělá inteligence neustále pracuje na tom, aby "vycítila", co chce daný uživatel slyšet. Přináší takzvaný personalizovaný výběr hudby. Dokáže už také precizně předpovědět, která píseň dobude hitparády. Až donedávna se ovšem schopnost umělé inteligence při předpovídání hitů spoléhala v podstatě jen na vlastnosti písní (rytmus, žánr, chytlavost) a pohybovala se s přesností pouze kolem 50 %.

Nyní už nás, uživatele, ovšem důvěrně zná. Zná naše preference, a dokonce i naši srdeční frekvenci, kterou nám měří chytré hodinky. Dokáže proto daleko lépe určit, co bychom si v danou chvíli chtěli (či měli?) poslechnout. AI tedy hity sama tvoří.

Manipulace skrze hudbu?

Existuje mnoho studií, které vyvolávají obavy, že AI nelze věřit a že s námi na základě všech osobních dat, která jí ochotně poskytujeme, bude manipulovat. A už víme i to, že to dělá dokonce i při poslechu hudby.

Otázkou totiž je, zda se vám daná píseň líbí, protože se vám skutečně líbí, anebo zda vás baví jen proto, že vás umělá inteligence nasytila dostatečným množstvím podobných písní, až jste se do tohoto výběru prostě nuceně zaposlouchali.

Některým posluchačům se poté také stává, že takzvaně “uvíznou v algoritmu”. Jejich seznamy skladeb jsou plné písní a umělců, o kterých nikdy předtím neslyšeli, a přesto znějí všichni až děsivě podobně. A jim se tento styl samozřejmě líbí. Protože AI moc dobře ví, co nám naservírovat přímo pod nos, abychom s poslechem nemohli přestat.

Co s námi vlastně AI dělá?

Podle magazínu The Conversation bychom si měli, co se týče AI a jejího výběru hudby, položit tyto otázky. Usnadňuje nám umělá inteligence svým výběrem to, že se odlišíme od odstatních? A neztěžuje nám tak náhodou sblížení s ostatními? Nebo naopak nabízí širší spektrum pro sebepoznávání a komunitní propojení?

Pravdou je, že to nikdo pořádně neví. Ani v Česku už senikdy nevrátíme do doby, kdy se všichni povinně dívali na seriál Nemocnice na kraji města a v hudbě si mohli vybírat maximálně mezi oficiálním popem a ostře střeženým rockem či folkem. Poslední otázkou tedy zůstává, co nám umělá inteligence při svém výběru zamlčuje. Třeba bychom rádi znali i něco jiného ve chvíli, kdy už nás její aktuální výběr přestane bavit.