V nejtěžší zkoušce světa přišli o 90 vteřin: Jihokorejští studenti chtějí odškodné

zdroj: Scmp.com

Skupina 39 studentů požaduje po jihokorejské vládě v přepočtu přibližně 345 tisíc korun. Pro každého z nich. Byla jim totiž zkrácena doba přijímacího testu na univerzitu o 90 vteřin.

Studenti se tím cítí natolik poškozeni, že zažalovali vládu o náklady, které se rovnají jednomu roku studia, píše iDnes, který článek převzal od britské BBC. O ten teď budou muset prodloužit školní docházku. Pokud tedy udělají přijímačky za rok.

Osmihodinový maraton testů

Aniž bychom chtěli jakkoli zlehčovat tuzemské studentské poměry, proti Jižní Koreji jsou české přijímačky pohodovou rozcvičkou. Jihokorejci mají na vysoké školy jednotné přijímací zkoušky, kterým se říká Suneung.

Jde o osmihodinový maraton testů složený z několika předmětů. Podle odborníků jde o jedny z nejtěžších přijímacích zkoušek na světě.

Proč to vlastně tak hrotí?

Výsledek zkoušky pak rozhoduje, na jakou univerzitu se studenti dostanou. Ve vysoce konkurenční společnosti jde hlavně o prestiž a budoucí kariéru.

Mladí Korejci se proto na zkoušky připravují i roky. Hodně jich je opakuje i několikrát, dokud se jim nepodaří dosáhnout kýženého prestižního výsledku.

Minuta a půl života

Poslední přijímačky z listopadu 2023, kterých se účastnilo více než půl milionu potenciálních studentů, byl poznamenán z našeho pohledu poněkud bizarním skandálem.
 
Zvonek v jedné ze zkušebních místností v Soulu zazvonil během testu z prvního předmětu o 90 vteřin dřív. I když se proti tomu část studentů ohradila, dozorci jim písemky i tak odebrali. Učitelé chybu, ke které došlo špatným odečtem času, později uznali a studentům testy na minutu a půl vrátili.
 

Hodně drahých 90 vteřin

Událost mladé Jihokorejce ale údajně rozrušila natolik, že se zbytek dne plného dalších testů nemohli soustředit a někteří celou zkoušku dokonce vzdali.

Nejméně 39 studentů proto podalo žalobu, ve které každý po vládě požaduje 20 milionů wonů, v přepočtu tedy asi 345 tisíc korun. Částka odpovídá nákladům na rok studia, během nějž se budou chystat na další přijímačky.

Jak vojenské manévry

Během přijímacích zkoušek se v Jižní Koreji dodržuje řada opatření, aby se studenti mohli soustředit. Zavírají se obchody i banky, pozastavují se práce na stavbách, posunuje se čas otevření burzy a nelétají dokonce ani letadla.

Firmy i úřady zaměstnancům posouvají začátek pracovního dne, aby se zmírnila ranní špička. V okolí škol nesmějí projíždět auta a rodiče se v době zkoušek chodí za své děti modlit do kostelů a chrámů.