Školní vánoční večírek za 300 tisíc: Dorazily vodnice, gejši i kartářka

zdroj: Mandokoro.sk

Taky byste si dali takovouhle party? Staňte se učitelem. Pražská základní škola Ohradní se rozhodla uspořádat drahý vánoční večírek pro své zaměstnance.

Kromě jídla a alkoholu na něm nechyběly vodní dýmky nebo tanečnice. Celá akce vyšla na 300 tisíc korun a placená byla z rozpočtu školy. Místní politici se ovšem proti této formě zábavy bouří a celou věc se chystají řešit. Není to přitom tak dávno, kdy nebohé školy stávkovaly za zvýšení platů nepedagogickým pracovníkům.

Ohradní si to umí užít

Není to ani měsíc, co politiky a hlavně rodiče školáků zaskočila celodenní stávka pedagogů. Cílem této akce bylo prosadit vyšší rozpočet pro školství a zvýšení platů nepedagogickým pracovníkům. Peníze z rozpočtů škol prý nestačí.

Na vánoční večírek se ale najdou. A ne na lecjaký. Základní škola Ohradní z Prahy 4 pro své zaměstnance uspořádala noblesní party v Buddha-Baru v centru Prahy. Kromě jídla a pití pro sto lidí byly objednány také vodní dýmky, kartářka či tančící gejši. Celá paráda stála přes 300 tisíc korun.

Děti se musely spokojit s vánoční pohádkou...

Každý zaměstnanec dostal už u dveří welcome drink za 132 korun bez DPH, následovalo tříchodové menu za 1 139 korun a k tomu alko a nealko v ceně 603 korun na osobu. Mimo jídla a pití dala škola ještě téměř 81 tisíc korun za doprovodný program. Ten obstarala kartářka za 7 700 korun, následně dvě taneční vystoupení gejš v ceně 35 tisíc korun, u jejichž výkonu se dalo bafat z deseti vodních dýmek pronajatých za 12 400 korun.

Praha 4 má jisté výhrady...

Místní politici nadšení z vánočního večírku úplně nesdílejí a věc se chystají prošetřit.

„Tři sta tisíc je opravdu vysoká částka. Podporujeme, ať se kolektiv sdružuje a zaslouženě si odpočine a uvolní, ale přiměřenou částkou a zábavou. Myslím si, že břišní tanečnice, výklad karet a podobné záliby do sektoru školství ani nepatří,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Zicha (STAN). 

Ředitelka: Je to adekvátní

Podle ředitelky školy Evy Smažíkové jsou náklady přiměřené. Seznam Zprávy se jí na akci chtěly zeptat, když ovšem reportéři zmínili vánoční večírek, ředitelka zavěsila. Na otázky odpovídala dále jen ve zprávách. Na dotaz, zda jí částka zpětně nepřijde za vánoční večírek přemrštěná vzhledem k tomu, že součástí akce byla i dvě taneční vystoupení nebo kouření vodních dýmek, odpověděla: „Nepřijde, je nás 108.“ Tři tisíce korun za pobavení jednoho zaměstnance z rozpočtu školy jí tedy přijdou jako dobře investované peníze.

Na večírek ZŠ a MŠ Ohradní padla více než třetina celkových prostředků z jejího fondu kulturních a sociálních potřeb. Z právního pohledu to ale není žádný problém. Prostředky na vánoční večírek je možné z této kapitoly hradit. Naopak peníze z této hromádky prý nejde jakkoli použít na dofinancování výuky nebo na platy nepedagogů. Po večírku, prázdninách a po Novém roce tedy nastane klasická školní bída.