Den stávky ve školách: 27. listopad

zdroj: Leonardo.ai

Školské odbory ohlásily na 27. listopad výstražnou stávku. Bojují za lepší platové ohodnocení pedagogických, ale i nepedagogických pracovníků.

Ministři chtějí s odbory nadále jednat, poukazují na meziroční nárůst rozpočtu na vzdělávání. Momentálně není jasné, kolik škol a jejich zaměstnanců se do stávky zapojí.

Školské odbory hlásí výstražnou stávku

Školským odborům přetekl pohár trpělivosti. Na 27. listopadu ohlásily celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Důvod stávky je jasný, odboráři chtějí víc peněz pro školství na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek právo odborů na stávku respektuje, odborům nabízí další jednání.

Rozsah stávky není jasný

Na zaměstnancích škol bude rozhodnutí, jestli a jak se do stávky zapojí. Odbory školská zařízení ke stávce vyzvou, do ničeho je ale prý nutit nebudou. V případě, že se do stávky v jednotlivých zařízeních zapojí větší počet zaměstnanců, hrozí, že tyto školy budou muset na celý den zavřít.

Ministr chce jednat, peníze pro školství prý porostou

Ministr Bek poukazuje na to, že se rozpočet na školství meziročně zvýšil. Rozpočet na příští rok počítá s navýšením platů učitelů také. K dalšímu jednání vyzývá odbory i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten argumentuje přijatou legislativní zárukou, která zaručuje nárůst v případě platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy. Problém ale je, že se mají snížit už beztak nízké platy nepedagogickým pracovníkům. A to v konečném důsledku dopadne i na učitele.

Méně učitelů, větší nekomfort

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula zaměstnance škol chápe. Oceňuje solidaritu učitelů s nepedagogickými zaměstnanci. Podle školských odborů bude muset až 40 procent škol snižovat počty učitelů právě proto, aby mohly zaplatit nepedagogické pracovníky. Nedostatek učitelů bude pro žáky například znamenat ztrátu laboratorních prací či projektových dnů. Hrozí také navyšování počtu žáků v jednotlivých třídách.

Nezapomínejme na nepedagogické pracovníky

Rozpočet na platy nepedagogických pracovníků, tedy kuchařek, školníků, ale i školních psychologů či asistentů, má klesnout o dvě procenta. Ředitelé škol tak budou muset vzít odměny a další příplatky učitelům, aby nepedagogické pracovníky na školách udrželi. Učitelé se navíc nechtějí smířit s tím, že se mají nepedagogickým pracovníkům mzdy snižovat, zatímco jim se navýší.