Po čtrnácti letech občanské války slaví Syřané konec diktatury. Jenže radost střídají obavy. Trojice mladých Syřanů, kteří žijí v Evropě a se kterými redakce Bold News hovořila, se bojí radikální islamizace země a chaosu, který by mohl přijít.
I když padl jeden režim, otázkou zůstává, zda nepřijde stejně krutý nebo ještě krutější.
Obavy o budoucnost
Syrský režim po čtrnácti letech občanské války padl a rebelové spolu s exilovou opozicí ohlásili konec režimu prezidenta Bašára Asada. Povstalci vyzvali uprchlé Syřany k návratu do země. Mnozí se začali především ze sousedního Turecka opravdu vracet.
Mladí lidé jsou ale stále skeptičtí a obávají se o budoucnost. Vyzpovídali jsme trojici Syřanů žijících v Evropě, jak na ně aktuální situace působí.
Nebudou mírumilovní
Prvním, koho jsme vyzpovídali, je třiadvacetiletý Syřan Ali, který má po matce české kořeny a momentálně žije v Praze. Když v sedmnácti letech v Damašku dokončil střední školu, rozhodl se společně s matkou vrátit do její vlasti. V Sýrii ho tehdy prý nečekala žádná zdárná budoucnost, vysoké školy byly na nízké úrovni a nebylo jisté, zda by si našel smysluplnou práci.
K novému islamistickému vedení je Ali každopádně spíš skeptický. "Posun situace je velmi rychlý a většina syrské generace Z, která žije v Evropě, si včetně mě myslí, že Sýrie nám nemůže nabídnout lepší budoucnost než Evropa," říká na rovinu Ali.
"Rebelové způsobili mezi občany velký chaos. Nyní jsou mírumilovní, ale otázkou je, jak dlouho jim to vydrží. Někteří z nich jsou totiž opravdu extrémističtí muslimové. Tím určitě neříkám, že Bašárův systém byl v pořádku, ale já ani moji přátelé ze Sýrie si nedokážeme představit žít pod islamistickým vedením,” říká Ali pro Bold News. Do Sýrie se prý každopádně vracet nehodlá.
Marie: Dobrý pocit nemám
Šestadvacetiletá Marie z Karlových Varů žije celý život v Česku, Sýrii ale pravidelně navštěvuje. Její tatínek je totiž Syřan. “Myslím si, že jsou to takové zákulisní hry, do kterých nikdo nevidí. Od každého ze svých syrských přátel mám odlišné informace, stejně tak je tomu s médii. Každý píše a říká něco jiného," říká pro Bold News Marie.
"Příliš dobrý pocit z toho zatím nemám a až čas ukáže, zda je to pro Sýrii krok dobrým směrem. Je to ale hra velkých hráčů, nikoliv jen Sýrie,” dodává Marie s tím, že by Sýrii v budoucnu určitě znovu navštívila, a to zejména kvůli příbuzným.
Jsme šťastní, ale bojíme se
Pětadvacetiletý Tony se narodil v Sýrii, ale momentálně studuje spolu s několika českými studenty v Miláně. Jeho rodina v Sýrii stále žije. “Momentálně jsme v situaci, kdy jsme šťastní, ale zároveň se bojíme," říká Tony.
"Jsme šťastní, protože v naší zemi skončilo čtyřiapadesát let brutálního diktátorského režimu. Odpůrci režimu byli propuštěni, Asad utekl do Ruska a Syřané z okolních zemí se vrací domů. I přesto se ale bojíme, jelikož rebelové, kteří celou tuto situaci zařídili, sestávají z několika skupin a někteří z nich jsou extrémističtí muslimové. Obáváme se, aby nepřišlo něco jako islamizace země," podotýká pro Bold News Tony.
To, co se v Sýrii děje, i podle Tonyho způsobuje obrovský chaos. Syrské obyvatelstvo prý spojuje hlavně touha po míru a demokracii. V posledních třinácti letech totiž byly v zemi zavražděny statisíce lidí a miliony jich muselo kvůli občanské válce opustit zemi. “Já sám stále nevím, zda se zpátky do Sýrie někdy vrátím. Jsem totiž křesťan a bojím se, aby se pro mě moje země nestala ještě nebezpečnější, než byla,” doplnil pro Bold News Tony.