Ti, co si o generaci Z mysleli, že její příslušníci jsou jen slabí, věčně nespokojení a líní tvorové, kteří nemají na práci nic jiného než sjíždět sociální sítě, se možná v posledních týdnech trochu diví. Mladí zoomeři vyšli do ulic a ukazují, že mají názor a že si za ním dokážou stát.
Co zatím je, popisuje ve svém eseji pro magazín Down Prism komentátor a ředitel strategické společnosti Asia Group Uzair M. Younus.
Mladí bortí status quo
Generace Z nebo také generace sněhových vloček, influencerů a TikToku. I tak označují starší lidé generaci dnešních mladých zoomerů. Tyhle přezdívky vznikají ze vzájemného nepochopení a neschopnosti stran komunikovat.
Generace Z ukazuje, že nejde jen o "křehké vločky", ale že si za svým názorem dokáže stát, ať je ten názor pro starší generace jakýkoli. "Mladí již nechtějí zastávat status quo, chtějí změnu," píše ředitel strategické společnosti Asia Group Uzair M. Younus v komentáři pro pákistánský magazín Down Prism, který se věnuje právě generaci Z.
Oni i něco dělají?
To, že mladí o změně jen nemluví, ale že i konají se nyní nakonec ukazuje na univerzitách napříč USA. Studenti tam masově protestují proti válce a ukazují podporu Palestině. Vedení škol se snaží protesty potlačit a policie už zadržela stovky demonstrujících.
Referred to as “lazy” and “snowflakes,” Gen-Z is showing 🇺🇸 and the rest of the world that they have empathy, care deeply, and are willing to speak truth to power.
— Uzair Younus عُزیر یُونس (@UzairYounus) April 26, 2024
Status quo adults ofc are threatened by a generation finding its voice.
Read my latest 👇🏽https://t.co/cdST7T79j8
Nyní je například na Harvardské univerzitě pozastavena činnost propalestinského spolku, na jiných univerzitách studenti na protest opouštějí výuku, jiní začínají být i kvůli protestům vylučováni.
Pochopení pro Palestince
Vlna nespokojenosti ale podle Uzaira M. Younuse zdaleka nepatří jen za brány prestižních amerických škol. Jak vyplývá z průzkumu Pew Research Center, 30 % mladých Američanů do třiceti let sympatizuje spíš s palestinskou stranou konfliktu v Gaze.
Z lidí starších 50 let sympatizuje s Palestinou pouze 10 %. Větší množství mladých lidí také chápe důvody útoku Palestiny na Izrael, avšak obě strany se shodují v tom, že způsob útoku, který Hamás zvolil, je nepřijatelný.
Víc empatie?
Přístup Generace Z k probíhajícímu konfliktu na Blízkém východě znovu potvrzuje, že mladí lidé jsou velmi empatičtí a mají vážný přístup k lidským právům. Studie agentury Endelman, které se zúčastnili příslušníci Generace Z ze šesti různých zemí, ukazuje, že se až 70 % mladých angažuje v sociálních nebo politických oblastech.
Zájem o politiku ale není jediný faktor, který Gen Z odlišuje od ostatních generací. Mají jednu výhodu, umí perfektně ovládat digitální svět. U televize tráví nejméně času, přesunuli se na TikTok, na kterém zase tráví nejvíce času, a na YouTube, který také podle studie Endelmanu považují ze sociálních sítí za nejdůvěryhodnější.
Další věcí, která mladé Američany štve, je proto podle Uzaira M. Younuse snaha konzervativců a členů kongresu zakázat TikTok. Jedním z důvodů zákazu má být právě tvrzení politiků, že TikTok preferuje propalestinské příspěvky, a tím ovlivňuje názory uživatelů platformy.
Ukazují, že umí bojovat
Starší lidé mají oblíbené formulky jako "To máš z toho telefonu" nebo "Nekoukej pořád na ten displej a jdi taky někdy ven". Takže teď generace Z vyšla "ven". Internet pro ni nabízí svět, který je mnohem rychlejší a propojenější, což vede k tomu, že mladí dnes dokážou chápat a soucítit s lidmi, kteří jsou od nich klidně i tisíce kilometrů daleko, myslí si Uzair M. Younus.
Mají proto podle něj mnohem osobnější vztah ke každému konfliktu. Angažují se například v protestech proti změně klimatu, podporují genderovou rozmanitost a zajímá je osud Palestiny. Jasným příkladem je Greta Thunbergová či pákistánská bojovnice za lidská práva a držitelka Nobelovy ceny za mír Malála Júsufzajová.
Protesty na amerických univerzitách podle Uzaira M. Younuse jasně ukazují to, že demonstrace stále fungují a mohou ledacos změnit. Nečinnost současných vlád navíc probouzí mladé lidi, kteří za změnu chtějí a budou bojovat.