Svět řeší, jak dopadla svlečená íránská studentka

zdroj: SalamPix/ABACA / Abaca Press / Profimedia

V Íránu došlo k dalšímu medializovanému střetu mladé ženy s tamní mravnostní policií. Mladá studentka se před teheránskou univerzitou Azad na protest proti obtěžování vysvlékla do prádla. Krátce poté byla zadržena. O jejím dalším osudu toho zatím příliš nevíme.

Vzhledem ke zkušenosti se smrtí Mahsí Amíníové, která byla podobně zadržena v roce 2022, se do případu podle CNN okamžitě vložila například lidskoprávní organizace Amnesty International.

Íránky znovu do ulic?

V konzervativním a islámském Íránu hrozí vypuknutí dalších masivních protestů. Spouštěčem může být další vyjádření nesouhlasu mladé Íránky s chováním tamní mravnostní policie.

Ta ji měla obtěžovat kvůli nesprávně nasazenému hidžábu, studentka se proto na protest rozhodla vysvléknout do prádla. Sociální sítě jsou momentálně plné toho, jak se v prádle prochází mezi viditelně překvapenými spoluobčany. Protest ji ale může přijít draho.

Protest v prádle

Mladá studentka byla podle CNN okamžitě zadržena univerzitní ochrankou a předána policii. To už ale zdokumentované nebylo. Po smrti Mahsí Amíníové se zbytek světa obává nejhoršího.

Amíníová byla v roce 2022 zadržena mravností policií kvůli svému oblečení. Domů se už nikdy nevrátila, na následky zásahu a výslechu mravnostní policie zemřela v nemocnici. Úřady uklidňují veřejnost, že tentokrát k žádnému fyzickému střetu nedošlo a nedojde.

Má psychické problémy?

Otázkou ale je, jestli se íránskému režimu dá věřit. Lidskoprávní organizace Amnesty International podle televize Sky News začala okamžitě volat po propuštění studentky a vyšetření zásahu represivních složek státu.

Za důležité to zřejmě považuje i kvůli tomu, že se z oficiálních míst objevily informace o tom, že má studentka mít psychické problémy. Měla být dokonce převezena na psychiatrickou kliniku.

To teď Teherán nepotřebuje

Celé to tedy nepříjemně připomíná klasický zákrok autoritářského režimu proti nepohodlné kritičce poměrů. Teherán si v současné době ale opravdu nemůže dovolit znovu vzbudit silnou reakci společnosti, jako se to stalo po zabití Amíníové.

Írán je v konfliktu s Izraelem, v posledních dnech si pravidelně vyměňují raketové útoky. A v tak citlivé situaci opravdu nechce řešit ještě problémy na domácí frontě. Íránské ženy (a částečně i muži) totiž v roce 2022 ukázaly, že o sobě umí dát slyšet.

A změny nepřišly

Nutno podotknout, že ani po masivních protestech a mezinárodnímu tlaku v Íránu nedošlo k žádným převratným změnám a narovnání práv žen. Stále musí dodržovat striktní pravidla ohledně oblékání i svého chování.

Írán je islámská republika, řídí se tedy islámskými zákony, předpisy a normami. Konzervativní vedení země se ale s postupem času mnohem častěji střetává s progresivní a převážně mladou částí populace, pro kterou je inspirací západní styl života. Třeba právě svoboda protestovat a oblékat se podle svého vlastního rozhodnutí.