Bangladéš má po týdnech protestů nového premiéra. Stal se jím nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus. Protesty přitom původně rozpoutali studenti, aby zabránili neférovému systému kvót, které by je značně znevýhodňovaly.
Situace pak eskalovala zejména poté, co bývalá premiérka země mladou generaci označila velice hanlivým pojmem.
Gen Z řekla dost
Po letech nespokojenosti a beznaděje řekla mladá generace v Bangladéši dost. A začala protestovat. Nejprve pokojně, později se však všechno zvrtlo.
Během týdnů dlouhých demonstrací zemřelo více než 400 lidí, rezignovala autoritářská premiérka šajch Hasína Vadžídová a prezident Muhammad Šahabuddín rozpustil parlament. Co vlastně místní Gen Z tolik namíchlo?
Neférový systém kvót
Protesty v Bangladéši začaly už v červnu, a to na popud studentů. Ti podle televize Al-Džazíra požadovali zrušení systému kvót, který přiděluje 30 procent pracovních míst ve státní správě příbuzným veteránů, kteří v roce 1971 vybojovali nezávislost země.
V červenci demonstrace přerostly v násilné střety. Protesty neutichly ani poté, co nejvyšší soud systém přidělování pracovních míst ve státní správě upravil a kvótu snížil ze 30 na pět procent.
Proč vadil razakar
Eskalace přišla 14. července, kdy premiérka Vadžídová v rozhovoru pronesla velmi kontroverzní poznámku namířenou na mladou generaci. „Proč mají tolik zášti vůči bojovníkům za svobodu? Pokud vnoučata bojovníků za svobodu nezačleníme do systému kvót, měli bychom tam dát vnoučata razakarů?“
A zde nastal problém. Pojem „razakar“ je totiž hluboce urážlivé označení pro ty, kteří byli obviněni ze spolupráce s pákistánskou armádou během osvobozenecké války v roce 1971.
Na základě tohoto výroku demonstranti zablokovali klíčové křižovatky hlavního města a začali prolamovat policejní barikády. Vláda tehdy reagovala velmi tvrdými zásahy, a to nejen těmi v ulicích. Kvůli svolávání demonstrací vypnula internet, zavedla zákaz vycházení a povolala armádu.
Rozpoutal se masakr
Symbolem protestů se poté stalo video, na kterém stojí mladý muž v černém tričku s rozpaženýma rukama a v jedné drží hůl. Naproti němu je několik policistů s helmami, neprůstřelnými vestami a zbraněmi.
He sacrificed his life only for equal rights.
— Asif Ali (@asifbhandari) July 20, 2024
May Allah grant him the highest position in Jannah.
pic.twitter.com/zrJWb1giPM
Mladík se nehýbe, avšak vyzývá strážce pořádku ke střelbě. A to není jediné video ze střetů, které se šíří internetem. Na jiném například policisté odhazují tělo studenta z obrněného vozidla, přičemž předtím s ním podle svědků jezdili v ulicích.
Mírový premiér
Nyní je v ulicích klid, studenti prozatím dosáhli svého. Premiérka Hasína Vadžídová skončila v britském exilu.
Novým premiérem se stal nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus, od něhož si země slibuje uklidnění situace a přípravu nových voleb.