Co přinesl třetí rok války na Ukrajině

Prezident Zelenskyj navštívil 12. prosince vojáky na frontě v Záporožské oblasti, zdroj: Ukraine Presidency/Ukrainian Pre / Zuma Press / Profimedia

Válka na Ukrajině pokračuje už třetím rokem, nic momentálně nenaznačuje její brzký konec. Dojít by nyní mohlo alespoň k částečnému klidu zbraní v období Vánoc.

Zprostředkovat se ho mimo jiné snaží maďarský premiér Viktor Orbán, Kyjev je ale zatím k jeho snahám skeptický.

Mezitím pokračují ruské útoky na Ukrajinu, ta ale díky povolení od amerického prezidenta Rusku občas dává pocítit vlastní medicínu. Válka se ale pro Kyjev nevyvíjí dobře, další pomoc ze strany USA je navíc po zvolení Donalda Trumpa v ohrožení.

Konec v nedohlednu

Bude třetí rok války na Ukrajině tím posledním? Zatím to nevypadá příliš pravděpodobně. Rusko pokračuje v intenzivních útocích především na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ukrajina mu sporadicky odpovídá hlavně díky svolení amerického prezidenta Joea Bidena používat rakety delšího doletu proti cílům v hloubi ruského území. V souvislosti s Vánoci se ale mluví o možném dočasném příměří. To se snaží zprostředkovat i maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán na vlastní pěst

Minimálně ruská strana podle agentury Reuters s vánočním klidem zbraní souhlasí. Příliš detailů zatím z rozhovoru Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem není známo, součástí dohody by prý ale měla být i výměna zajatců.

Na klid zbraní ale potřebujete obě strany konfliktu. Ukrajina hlásí, že s ní zatím Orbán nic nekonzultoval. Prezident Volodymyr Zelenskyj v Orbánově aktivitě vidí spíš budování jeho vlastní image.

Putin dál vyhrožuje

Opakovat by se tak mohla situace z minulého roku, kdy Putin ruským invazním jednotkám nařídil zastavit palbu po dobu pravoslavných Vánoc. Nějaké větší ústupky od něj ale jinak nečekejme.

Rusko neustupuje ze svých vojenských ani rétorických výpadů, ať už se týkají Ukrajiny či Západu. Nadále kritizuje vojenskou, finanční i materiální pomoc směřující na Ukrajinu z USA či EU. A dál vyhrožuje, že se ruská odveta může týkat celé západní civilizace.

Biden dává, dokud může

Spojené státy ale pod vedením Joa Bidena z pomoci Ukrajině neustupují, ve čtvrtek dokonce oznámily další balík vojenské pomoci pro Ukrajinu za 500 milionů dolarů. Není překvapivé, že se Bidenova administrativa snaží ruskem napadené zemi co nejvíce a nejrychleji pomáhat.

V lednu ji nahradí Trumpova administrativa, která by Kyjevu neměla být tolik nakloněná. Donald Trump v předvolební kampani o válce na Ukrajině řekl mnoho sebevědomých výroků, reálný dopad jeho politiky ale zatím můžeme pouze odhadovat.

Rusko nadále postupuje

Jedno je ale jisté, Rusku se na Ukrajině v letošním roce postupně podařil návrat na vítěznou vlnu. Návrat to zatím není tak zásadní, aby bylo schopné vyhrát válku. O jeho postupu ale není pochyb, Ukrajina proto stále intenzivněji bije na poplach a žádá další pomoc.

Její armádu podle AFP stále více trápí dezerce vojáků, v odporu Rusku i přesto nadále pokračuje. Nic jiného jí ostatně ani nezbývá, mírové a diplomatické řešení konfliktu je nadále v nedohlednu.