Z první a druhé světové války se lidstvo evidentně dostatečně nepoučilo. Neustále se proto spekuluje, kdy vypukne třetí světová válka. Anebo vlastně o tom, jestli už v ní náhodou nežijeme.
Kvůli jaderným zbraním by třetí světová válka mohla být nejen dalším, ale zároveň také posledním celosvětovým konfliktem. To ale některým politikům nebrání ve stupňování rétoriky a normalizování jaderných zbraní jako přijatelného řešení mezinárodních konfliktů.
Možná už v ní žijeme
Válka na Ukrajině, konflikt v Gaze i rostoucí asertivita a agresivita Číny či KLDR. To všechno jsou možné signály, že se svět řítí do třetí světové války. Například podle šéfa banky J.P. Morgan Jamieho Dimona už ale třetí světová válka reálně probíhá.
V deníku Economic Times se přitom odvolává na aktivity a jaderné nebezpečí Ruska, ale také na dění na Blízkém východě. Situace podle něj ale není zcela ztracena, lidstvo má stále možnost riziko fatálního konfliktu snížit.
Jaderné zbraně jako strašák
Nedílnou součástí třetí světové války by pravděpodobně byly i jaderné zbraně. Během studené války mezi Spojenými státy a západním blokem na jedné straně a Sovětským svazem a jeho satelity na straně druhé se jadernými zbraněmi strašilo, strach z jejich použití byl ale větší než pokušení sáhnout po nich.
‘#WorldWar3 has already begun': #US' largest #bank #JPMorganChase CEO #JamieDimon issues big #warning ⚠️ https://t.co/ZvazYNacea pic.twitter.com/6NkOTepTYm
— Economic Times (@EconomicTimes) October 29, 2024
Současná rétorika, která je součástí dvou ozbrojených konfliktů, ale neznepokojuje jen šéfa J.P. Morgan.
Kreml přitvrzuje
Strašení třetí světovou válkou je už prakticky běžnou součástí propagandy Kremlu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v srpnu Západ varoval před zahráváním si s ohněm, třetí světová válka by podle něj nezasáhla pouze Evropu.
Následně mu přitakal i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, podle kterého si Ukrajina dokonce třetí světovou válku přeje. Přijetí Ukrajiny do NATO pak považuje za záruku třetí světové války i slovenský premiér Robert Fico.
Poválečný, nebo předválečný?
Před zlehčováním výhrůžek diktátorů varuje na Aktuálně.cz britský novinář Edward Lucas, třetí světová válka se prý blíží. Opírá se mimo jiné o slova britského ministra obrany Granta Shappse, který po nástupu do funkce oznámil přechod z poválečného do předválečného světa.
Evropu navíc Lucas v souvislosti s hrozbou dalšího významného konfliktu varuje před příliš velkou závislostí na USA.
Reálný, ale nežádoucí strach
Hrozbu si evidentně uvědomují i samotní představitelé Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel během svého vystoupení v OSN třetí světovou válku nevyloučil, své kolegy se snažil vyburcovat k ostražitosti, spolupráci a k důslednějšímu vnímání reality.
Máme se tedy bát? Ano i ne. Možnost dalšího celosvětového konfliktu se zapojením atomových zbraní je vzhledem k agresivitě jaderných mocností bohužel třeba brát vážně.
Stále ale platí, že jsou jaderné zbraně spíš nástrojem k odstrašení. V průběhu let byly vytvořeny obranné mechanismy, které nás chrání před nějakým katastrofálním rozhodnutím. Bude to ale stačit? Zastaví se stárnoucí a stále izolovanější diktátoři před hrozbou vzájemného zničení? Jedinou možností je žít nadále své životy a spoléhat na naše politické zástupce a spojence. V opačném případě bychom se nejen z možné jaderné války, ale třeba také klimatické změny mohli stresovat prakticky každý den.