Co byste čekali v hlavním městě země, která je čtyři roky ve válce? Kde často ani neteče teplá voda a nejdou energie? Možná to, že udržování pořádku v ulicích je to poslední, o co se místní budou starat. Ale je to přesně naopak.
Během naší návštěvy Kyjeva ani Lvova jsme na ulici nenašli jediný odpadek, přestože košů je v obou městech minimum. V krytech je čisto, ticho, lidi si čtou, děti si hrají a nikoho neruší.
S nedopalkem místní vybíhají ven z krytu, i když kolem padají rakety. Kyjev se mimochodem v roce 2023 zařadil mezi města s nejčistším ovzduším. A to už byl ve válce.
Čistší než Česko
Na začátku dubna 2025 jsme měli možnost s redakcí vyrazit na Ukrajinu. Jedna z věcí, která nás ve Lvově a Kyjevě překvapila, byla neuvěřitelná čistota.
Města, která jsou už víc než tři roky ve válce, se chlubí naprosto čistými ulicemi. V Kyjevě ani ve Lvově jsme na chodníku nenašli jediný odpadek. Nikde nebyly žádné obaly, papírky, ani nedopalky.
Cigareta? Jen venku
Jíst z podlahy by se dalo i v jednom z podchodů, který v Kyjevě slouží jako kryt. Zatímco venku, několik kilometrů od nás dopadaly balistické rakety, skupinka mladých kluků si zde pokuřovala cigarety.
Tedy ne "zde", spíš na schodech u vchodu do krytu. Prý aby ten kouř nikoho neobtěžoval. Cigarety pak odmítli típnout uvnitř a běželi s nimi ven. Při jednom z největších útoků na město za několik posledních měsíců.
Čistota, úcta a ticho
Ukrajinci, přestože v zemi zuří válka, se svoje okolí snaží udržovat a mají k sobě vzájemně obrovský respekt. Nejen k sobě, ale i k městu, ulicím i společenskému prostoru. Kultura v zemi je zkrátka možná jiná, než by běžný turista očekával od východní Evropy. Například v porovnání s Balkánem, kde jsme měsíc před cestou na Ukrajinu viděli poházené odpadky na každém rohu a lidi kouřící i v městské dopravě, jsme byli velmi příjemně překvapení.
I jiné detaily na nás působí až neuvěřitelně. Jako třeba to, když stojíte v podchodu, který zároveň slouží jako úkryt, na město letí dvanáct sad balistických raket a vy si uvědomíte, že ani tady není jediný papírek na zemi. Žádný plastový kelímek, žádný obal od jídla ani zapomenutý nedopalek. A lidé v krytu jsou zticha. I děti. Čtou si a vzájemně se nijak neruší. Nikdo nepouští hlasitou hudbu.
Třídí se i ve válce
V březnu 2025 ukrajinské úřady odhadly, že celkové environmentální škody způsobené válkou přesahují 56 miliard dolarů, a to od zničené infrastruktury přes zamořené vody až po požáry v lesích a národních parcích. I tak se ale Kyjev ještě v roce 2023 umístil na 22. místě mezi hlavními městy s nejčistším ovzduším na světě, hned mezi Madridem a Lucemburkem.
Podle vyjádření Světové banky si Ukrajina i během války udržuje základní funkce komunálního hospodářství ve většině velkých měst. Pravidelný svoz odpadu, funkční recyklační stanice a projekty zaměřené na udržitelnost běží dál, i když v omezeném režimu. Zároveň roste zapojení občanů prostřednictvím dobrovolnických sběrů, místních iniciativ a školních programů. V některých ohledech tedy působí Ukrajina v roce 2025 ekologičtěji než mnohá města, která žijí v míru.