Jakub Horák: Nálada v Česku není dobrá, na revoluci to ale není

zdroj: Jan Zatorsky / Lidové noviny / Profimedia

Spisovatel, politický marketér a také zakladatel pražského Eccentric Clubu. Tím vším je ve zkratce Jakub Horák, který byl hostem 18. dílu podcastu Hradní harašení, který vydává Český královský institut. Co podle něj Čechy v současné době nejvíce štve? Jak si žijeme v porovnání s USA? A pomohla by nám monarchie?

Politický marketér Jakub Horák, který byl hostem dalšího dílu podcastu Hradní harašení, často nejde k ostrým názorům daleko, proto jsme i my začínali rozhovor rovnou zostra. Co podle Horáka Čechy nejvíce pálí a štve? Podle marketéra je to česká vláda. „Současná vláda je nejméně oblíbená v celé Evropě. Lidi jsou naštvaní.”

Německé platy

Podle Horáka u nás už od roku 1989 politici slibují, že české platy doženou ty německé.

„Naposledy s tím přišel premiér Petr Fiala, který tvrdil, že se to povede do čtyř let. Ale podobné sliby tu byly i dřív. Už ekonom Valtr Komárek kolem roku 1990 hlásal, že za pět let budeme na úrovni Německa. Stejnou věc pak říkal i Václav Klaus,” vzpomíná Horák a dodává, že lidé tehdy ještě věřili, že když si utáhnou opasky a budou tvrdě pracovat, situace se opravdu zlepší.

Republiku nesvrhneme

Realita byla podle Jakuba bohužel jiná. Česko mezitím promeškalo dobu, kdy se na Západě budovaly nadnárodní společnosti a rozvíjely se globální trhy.

„Dnes už není tak jednoduché dohnat vlak, který nám dávno ujel. Nálada v Česku není dobrá, ale nemyslím si, že to je na svržení republiky a nastolení monarchie,” myslí si Horák.

Vlastně si žijeme skvěle

A jak je na tom Česku ve srovnání například s Amerikou? Podle Horáka dobře. „Při srovnání s USA je vidět, jak moc dobré máme například zdravotnictví a sociální systém. Zatímco v Americe může zlomená noha stát i deset tisíc dolarů, v Česku je zdravotnictví v podstatě zdarma. Máme bezplatné školství, bezpečí a nízkou míru migrace. I přesto ale Češi kňourají. Ti, co viděli svět, si teprve po návratu uvědomují, jak dobře se tady máme,” myslí si.

„Češi mají tendenci kňourat a čekat, že za ně problémy vyřeší stát. I když se většina shodne na potřebě snížit státní dluh, nikdo nechce, aby se škrty týkaly jeho. Měl jsem ve svém podcastu psychiatra Radkina Honzáka, který říkal, že bysme měli dostat pořádně přes držku. Že se tady máme moc dobře a máme z toho roupy,” zavzpomínal v podcastu Hradní harašení marketér a spisovatel.

Přemyslovec na trůn

Horák říká, by se mu líbilo, kdyby i v Česku byl sjednocovací prvek po vzoru evropských monarchií. „Mým snem je najít mužského potomka Přemyslovců, svrhnout tuto prohnilou vládu a dosadit Přemyslovce na trůn,” říká a odkazuje na nedávný výzkum DNA Přemyslovců, kteří by podle něj měli být ze západu a ne z východu, jak psal Alois Jirásek.

„Má to ale malý háček. Ještě by se musela změnit ústava,” směje se Horák.

Nastolení monarchie

Podle marketéra zatím není znovunastolení monarchie v Česku tématem, které by mezi lidmi rezonovalo. „Aby to bylo téma, tak by se podle mého musela republika dostat do velké ústavní krize. Muselo by zde docházet k násilným střetům, do kterých by patrně musela být zapojena armáda. A teprve tady, v té krizi, by se lámal chleba. Lidé by se rozhodovali, co dál,” myslí si Horák.

Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož hostem byl Jakub Horák? Rozhovor si už nyní můžete pustit na Spotify nebo Apple podcasts.