Ingrid či Leonor: Jak mladí aristokraté inspirují Gen Z

Ingrid Alexandra během vojenského výcviku, zdroj: Terje Pedersen / POOL, NTB / Alamy / Profimedia

Mladí členové královských rodin z generace Z se díky globálnímu vzdělání, sociální angažovanosti a aktivní komunikaci na sociálních sítích stávají inspirací nejen pro vrstevníky, ale i pro širokou veřejnost. Studují běžné školy a snaží se žít docela normální životy.

Nejsou už tak oddělení od společnosti a ve velkém zvyšují popularitu monarchie v Evropě. Kdo jsou evropští Gen Z následníci trůnu a co dělají?

Kult španělské princezny

Nejpopulárnější monarchií na světě je nesporně ta britská. Princ George ani jeho sourozenci už ale nepatří do "mladé" generace Z. Druhou nejdiskutovanější je alespoň v Evropě španělská monarchie.

Její následnice trůnu princezna Leonor již do generace Z spadá a zásadně ji ovlivňuje, zejména samozřejmě ve Španělsku. Sociální sítě jsou plné jejích fanpage stránek a fanoušci moniturují každý její krok. Ještě nedávno však byla monarchie v zemi na spadnutí, a to po skandálech, které způsobil dědeček princezny Juan Carlos.

Nejznámější Norka

Norská princezna Ingrid Alexandra oslavila na konci ledna své 21. narozeniny a těší se velké oblibě. Stejně jako španělská princezna Leonor podstupuje vojenský výcvik a aktivně se angažuje v ochraně životního prostředí a boji proti klimatickým změnám.

K těmto tématům se pravidelně vyjadřuje a setkává se se svými příznivci. Kromě plnění státních povinností se věnuje lyžování a surfování, ve kterém dokonce vyhrála národní mistrovstvídokonce vyhrála národní mistrovství.

Pro bydlení si vybrala hipsterskou čtvrť Grünerløkka v Oslu a než nastoupila k armádě, tak pracovala jako školní asistentka a pracovnice v oblasti životního prostředí na jedné ze svých bývalých škol. Princeznu však čeká dost práce, jelikož popularitua monarchie v zemi se v roce 2024 snížila na 62 % oproti původním 81 % v roce 2017. Může za to zejména skandál Mariusa Borg Høibyho, nevlastního syna prince Haakona, který čelí obviněním z fyzického násilí na své bývalé partnerce.

Aktivismus s dědictvím

V Nizozemsku je budoucnost královského rodu v rukou princezny Cathariny-Amalie. Mladá následnice trůnu má za sebou stejně jako princezna Leonor prestižní střední školu UWC Atlantic, poté nastoupila na University of Amsterdam, kde se věnuje politice, právu, psychologii a ekonomice.

Aktivně se zapojuje do projektů, které podporují společenskou angažovanost a udržitelný rozvoj. Veřejnost ji obdivuje zejména kvůli tomu, že vždycky chtěla žít naprosto běžným životem. Catharina-Amalia tohle "poslání" v posledních letech úplně plnit nemohla. Po nástupu na univerzitu se musela přestěhovat zpět do královského paláce, jelikož čelila výhružkám únosu ze strany marocké mafie. V roce 2023 žila pod ochranou španělské monarchie v Madridu, odkud pokračovala ve svých studiích online.

Akademická cesta

Belgickou následnící trůnu je princezna Elisabeth Belgická. Stejně jako mnoho evropských královských potomků i ona navštěvovala UWC Atlantic College, kde v roce 2020 úspěšně získala International Baccalaureate Diploma, tedy bakalářský titul.

Absolvovala také Yale Young Global Scholars Program na prestižní univerzitě Yale. Po střední škole strávila rok výcvikem na Royal Military Academy v Bruselu a poté nastoupila na Oxfordskou univerzitu, kde se mimo jiné věnuje profesionálnímu veslování. Zapojuje se ale také do charitativní činnosti, v rámci níž pomáhá hlavně starším lidem. Nejen podle The Brussels Time je tak Elisabeth nejpopulárnějším belgickým monarchou.

Princ se práce nebojí

Výjimečným příkladem moderního následníka trůnu je i dánský princ Christian. Po ukončení maturity v roce 2024 se nevzdal tradice a vydal se na dobrovolnickou misi do Afriky, kde pomáhá na farmě a získává cenné zkušenosti z místního života. Jeho vášeň pro sport, umění a společenské aktivity dokládá, že i dánská monarchie je na cestě k modernizaci. Navíc princ Christian plánuje rozšířit své aktivity o projekty zaměřené na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

Až generace Z usedne na trůn v Evropě, bude to historický okamžik i proto, že po dlouhých stoletích monarchií, kde bylo jeho obsazení privilegium hlavně mužských následníků, se do popředí dostanou hlavně ženy. A to ženy, které jsou navíc "besties". Všechny evropské monarchie spolu totiž pravidelně spolupracují a belgická, nizozemská, norská i španělská princezna se pravidelně setkávají. A to i s dánským princem s Christianem, kterému to tak nemusí být líto.