S Pavelm Fabinim o Babičce, která ožívá v komiksu

zdroj: Český královský institut

Jednadvacátý díl podcastu Hradní harašení s historikem Pavlem Fabinim posluchače vrací do dob národního obrození. Konkrétně do dob, kdy vyšlo nejslavnější dílo spisovatelky Boženy Němcové – Babička. V čem byla kniha nadčasová a co bychom z ní měli čerpat dodnes?

Je možné dílo více zatraktivnit pro mladé čtenáře? A jaké akce k příležitosti 170. výročí od vydání díla chystá Český královský institut?

Před 170 lety

Když se řekne “babička”, pravděpodobně se nám všem vybaví ta naše. Hned na druhém místě máme ale pravděpodobně nejslavnější dílo Boženy Němcové.

Slavná kniha Babička vyšla před 170 lety a pořád je o ní slyšet. Čím je tak zásadní? A má pořád co říct?

Hledání poselství

Podle historika Pavla Fabiniho v Babičce najdeme celou řadu poselství. Některá z nich úzce souvisejí s osobním životem Boženy Němcové, jiná odrážejí tehdejší způsob života a morální hodnoty. Ty sice vycházejí z doby, ve které autorka žila, ale svou nadčasovostí dokážou oslovit i dnešního čtenáře a mohou být inspirací i pro současný svět.

„S českým královským institutem nás především zaujalo, jaký postoj k životu a jaký morální hodnotový systém Babička představuje. Jde o principy, které byly tehdy samozřejmostí, ale dnes na ně často zapomínáme. Právě to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli k tomuto dílu vrátit — podívat se na něj novýma očima a nabídnout jeho poselství současnému publiku v nové podobě,” říká historik Pavel Fabini.

Babiččina moudra

U již zmíněné příležitosti 170. výročí prvního vydání Babičky se Český královský institut rozhodl připomenout její odkaz a zároveň ho uchovat pro další generace. Plánuje proto hned několik akcí, kterými chce dílo znovu oživit a nabídnout ho dnešnímu publiku v novém kontextu.

„V polovině května 2025 plánujeme vydat knihu Babiččina moudra, sbírku dvaapadesáti citátů slavné literární babičky, inspirované skutečnou historickou postavou Marií Magdalenou Čudovou, provdanou Novotnou. Každý z výroků v sobě nese praktické rady i nadčasová morální ponaučení, která během života štědře rozdávala svému okolí,” vysvětluje historik.

Kniha Babiččina moudra vznikla z touhy znovu oživit hodnoty, které se po generace přirozeně předávaly a dnes jako by se z našeho života vytrácely. Dílo dokáže inspirovat, uklidnit i přimět k zamyšlení. Křtít se bude symbolicky v sobotu 17. května na Ratibořickém zámku. „Každé moudro vychází na jeden týden v roce. Člověk si nad nimi co týden může například zameditovat a zapřemýšlet, co by mu mohla v životě dát,” říká Fabini.

Babiččin týden

Na křest knihy Babiččina moudra naváže Babiččin týden. Jde o tématickou akci plnou přednášek o skutečné Marii Magdaleně Čudové, ale i komentovaných vycházek Prahou a vzpomínkových setkání na místech spojených s Boženou Němcovou, včetně Vyšehradu. A aby nechyběl ani symbolický dotek minulosti, v ulicích Prahy se objeví kostýmované babičky, které budou rozdávat moudra kolemjdoucím.

Pro ty, kteří by rádi na chvíli opustili ruch velkoměsta, je na 24. května naplánován celodenní výlet do Ratibořic. Zájemce čeká komentovaná procházka malebným Babiččiným údolím i návštěva zámku, kde ožívá atmosféra doby, kterou známe z legendárního románu.

Klasika v komiksu

Babička Boženy Němcové má za sebou víc než tři sta českých vydání, byla přeložena do více než dvaceti jazyků a dočkala se i několika filmových adaptací. Letos v listopadu k tomu přibude další pozoruhodný počin – Babička jako komiks. Co si pod ním představit?

„Půjde o vůbec první komiksové zpracování Babičky v Česku, a tedy o skutečný unikát. Cílem je přiblížit tento nadčasový příběh i jeho hodnoty mladší generaci nebo zkrátka každému, komu je komiksový formát bližší a přitažlivější než klasická literatura,” vysvětluje Fabini s nadšením.

Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož hostem byl historik Pavel Fabini? Třeba to, čím Božena němcová předběhla svou dobu a jak bojovala za práva žen? Nejen to se dozvíte ve 21. dílu podcastu Hradní harašení, který si již nyní můžete pustit na Spotify nebo Apple podcasts.