Byla jednou z hlavních tváří pořadu O poklad Anežky České, a díky tomu se králům a monarchům dostala doslova do kuchyně. Modrátorka Klára Doležalová byla dalším hostem podcastu Českého královského institutu s názvem Hradní harašení.
Co ji při natáčení série o pokladu naší nejznámější ženské historické postavy překvapilo? Proč by ona sama nechtěla v dávných dobách žít na hradu či zámku? A proč podle ní současná politika ztrácí úroveň?
U monarchů v kuchyni
O životě králů, královen a monarchů se ve školách většinou učí nutné minimum a jejich život si často představujeme až pohádkově. Ostatně se ve společnosti hojně používá slovní spojení “žít si jako král”.
Sama moderátorka a bývalá herečka Klára Doležalová, která několik let společně s Markem Ebenem spolumoderovala pořad O poklad Anežky České, si o takovém žití myslí své. Monarchům se díky tomu dostala doslova až do kuchyně (často takzvaně černé).
Žádný luxus
Proto také Klára ví, že naše představy o králech a královnách jsou často naivně romantické.
„Překvapilo mě, jak rozdílné vlastně bylo to, jak si člověk život králů a královen představoval a jak to bylo ve skutečnosti. V hlavě máme často pohádkové představy, jak bylo všechno nádherné a ideální. Ale když to pak srovnám s tím luxusem, co máme dnes, tak je to naprosto neporovnatelné. Kdybychom my nyní žili jako tehdejší králové, tak bychom trpěli. Hlavně ta zima byla příšerná,” směje se Doležalová.
Odhodit kabát a vypadat skvěle
O krutém chladu tehdejších kamenných sídel může Klára nakonec vyprávět. Při natáčení pořadu o české historii O poklad Anežky České musela často doslova odhazovat kabát. „Zima byla na hradech a zámcích vždy zdaleka to nejhorší. Všude studené a kamenité stěny. Pan režisér navíc často vyžadoval, abychom sundali kabáty. Čemuž rozumím, na záběrech by to vypadalo hloupě. To bylo drsný, doslova jsme v zimě s dalšími moderátory mrzli,” vypráví Doležalová.
A co Kláru na natáčení překvapilo dál? Hlavně vlastně to, kolik památek Česká republika má. Podle ní by pořad klidně mohl pokračovat ještě mnoho let a pořád by bylo kam jít. České luhy a háje mají prostě co nabídnout.
Vytrácí se tradice, chybí úroveň
Jak je již v podcastu Hradní harašení zvykem, zeptali jsme se, jestli má podle Doležalové monarchie v dnešní době místo. „Má odpověď je ano i ne. Když bych ale řekla že ano, tak především proto, že má tradici a kulturu. Monarchie má úroveň, která se v dnešní politice vytrácí,” říká.
Podle Doležalové v Česku chybí velký morální vzor. „Určitě by vzorem mohl být monarcha, ale česká společnost na to není nastavena. Koho vlastně vybrat? Někoho z lidu? Co si budem, Čechy poznamenalo i mnoho let komunismu. Tak nejsou připraveni mít krále,” myslí si. Na druhou stranu sama uznává, že je v Česku obrovské historické dědictví a Češi ho přestávají dostatečně vnímat. Takže by jim mělo být častěji připomínáno.
„Co mě prioritně štve, je, že se do politiky dostávají lidé, kteří tam nemají co dělat. Za prvé nemají žádný morální kredit, nemají vzdělání, nevidí věci v souvislostech, nejsou moudří, nejsou uvážliví, nejsou diplomatičtí. To mi velmi chybí, protože politika je o diplomacii a ne o tom, že se budeme hádat a křičet na sebe sprostá slova,” postěžovala si na současnou úroveň politiky moderátorka, která se ptá, kde mají mít dnešní mladí lidé vzory.
Nový český panovník
Koho by si Klára Doležalová dokázala představit jako nového českého panovníka nebo panovnici? Odpověď je jasná. Musí být bezpochyby bezúhonný, vzdělaný, kultivovaný, noblesní, spravedlivý a velkorysý.
„A ještě by mohl být mladý a krásný,” směje se. „Myslím si, že do této role se člověk musí narodit. Musí tam být ta příprava od útlého dětství,” říká Doležalová.
Zajímá vás více z podcastu Hradní Harašení, jehož hostem byla bývalá herečka a moderátorka Klára Doležalová? Jaké trapasy se Kláře staly při živém vysílání zpráv? Nejen to se dozvíte ve 13. dílu podcastu, který si můžete pustit na Spotify nebo Apple podcasts.