O spolupráci Českého královského institutu a společnosti Kinský Art Media mluvili v podcastu Hradní harašení šéf institutu Zdeněk Prázdný a hrabě František Kinský.
Co od spolupráce oba pánové očekávají? A jak jejich spolupráce obohatí českou kulturu?
Šlechetná spolupráce
Ve studiu podcastu Hradní harašení tentokrát zasedli hned dva vzácní hosté. Hrabě František Kinský a ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný.
Řeč byla o jejich nově navázané spolupráci. Co vše přinese české kultuře? Na co se mohou lidé těšit už v brzké době? A jaké bylo Kinského vyrůstání ve šlechtické rodině?
Nová úroveň
Spolu jsme silnější. I takovým heslem by mohla být nová spolupráce označena.
„Když se spojíme, můžeme dělat více kulturních akcí, udělat je větší nebo je posunout na úplně novou úroveň. Společně také chceme nabídnout kulturní programy, které přiblíží bohatou historii české monarchie a její význam v současné společnosti,“ vysvětluje doktor Zdeněk Prázdný.
Víc než Vánoce
Spolupráce Kinský Art Media s Českým královským institutem vznikala postupně a začala kvést na akcích kulturního rázu.
„Minimálně dvě akce už jsme společně dělali. Byly to vánoční koncerty v roce 2023 a 2024 a jelikož se spolupráce velmi osvědčila, nebylo nad čím přemýšlet. Cílem je i to, aby Češi zase byli hrdí na svou zemi a nechodili se svěšenou hlavou,” říká Zdeněk Prázdný.
„Myslíme si, že kultura jako taková je něco, co ozdravuje celkovou situaci ve společnosti. Člověk si z ní odnáší především pozitivní vjemy a pozitivní emoce. A to je to, na čem nám velmi záleží,” vysvětluje spolupráci František Kinský.
Co spolupráce přinese?
Spolupráce ČKI a Kinský Art Media přinese organizaci výjimečných koncertů, výstav, monarchistických přednášek i podporu mladých uměleckých talentů. Vše ještě ve větším měřítku, než tomu bylo doposud.
Na první kulturní akci, která se chystá již v oficiální spolupráci, se mohou návštěvníci těšit už na konci března. Půjde o výjimečný zahajovací koncert, který se ponese v duchu oslav 340. výročí narození hudebních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händla.
Už na samém konci března se v 17 hodin rození Zrcadlový sál Kinských mistrovskými tóny souboru Barocco sempre giovane, v jehož čele stanou dvě výjimečně nadané osobnosti, legendární houslista Václav Hudeček a Jan Novák, laureát soutěže Pražského jara 2024, představitel nové generace české houslové školy. „Dále společně plánujeme koncert Epoque Quartet s klavíristou Janem Kučerou a také koncert panu doktorovi pro radost, protože je nadšeným posluchačem hornistů,” říká Kinský.
Lidi baví drby
Možná vás zajímá, co si o moderní monarchii myslí sám hrabě František Kinský, a jestli podle něj má v České republice své místo. Odpověď vás možná překvapí. „Já jsem se myšlenkou moderní monarchie nezabýval do té doby, než jsem potkal pana doktora Prázdného, protože prostě beru systém jako fakt. Když to řeknu jednoduše, tak by se mi tady monarchie líbila, ale to neznamená, že věřím, že by se sem mohla vrátit. Pana doktora však podporuji v každém jeho kroku, který činí,” vysvětluje Kinský.
Co v dnešní době znamená mít v Česku modrou krev? Podle Kinského opět překvapivě nic. Prý jen to, že moderuje pořad s tímto názvem. „Spravuji sice zámek, ale jak říkám, nejsem majitelem, jsem jen správcem. Je to závazek vůči rodině, ale šlechtické rody jsme kdysi slavnostně zrušili a já to naprosto respektuji,” říká Kinský.
Na svém zámku v Kostelci nad Orlicí Kinský také provází, což u návštěvníků slaví úspěch. „Lidi baví drby. A ty já jim dám. Mluvím o rodině, ne ‘tady vidíte tohle a támhle zas tohle,’ ale nevymýšlím si!” říká hrabě s úsměvem. Stejně jako on spravuje zámek i Zdeněk Prázdný, kde se také pravidelně konají kulturní akce všeho druhu.
Šlechtické dětství
Jaké bylo vyrůstat ve šlechtické rodině Kinských? „Moje výchova byla římskokatolická. Včetně velmi vybraných nebo velmi přísně vyžadovaných způsobů u jídla," říká František Kinský.
"Tím bych to tak asi zjednodušil nebo spojil v jedno. Jinak ta výchova byla úplně stejná jako u každého jiného. Ale mluvilo se u nás hodně o historii, za což jsem rád, protože nám ji i díky Jiráskovi ve škole trochu učitelé pokřivovali,” dodává Kinský.
Míří Kinský dál než jen do komunální politiky? Nejen to se dozvíte v 19. dílu podcastu Hradní harašení, který si již nyní můžete pustit na Spotify nebo Apple podcasts.