Čeští hokejisté ve čtvrtek večer hrají zápas o semifinále na mistrovství světa, které probíhá ve Švédsku a Dánsku. Fanoušci znovu podporují národní tým i z Česka a z českých hospod. K tomuhle koloritu patří i promítáni zápasů v restauracích a na zahrádkách.
Někteří restauratéři v Praze se přitom nerozpakují na hokeji vydělat co nejvíc. Jak? Třeba tím, že za promítání zápasu vybírají vstupné. My jsme na takové promítání vyrazili na Rohan BeerGarden.
Za stovku i dvě
Během loňského mistrovství světa v Praze a Ostravě otevřel hokejový svaz před pražskou O2 arénou a ostravskou Ostravar arénou fanzóny, kde byly jednotlivé zápasy promítány pro fanoušky zdarma.
Jenže letos je všechno jinak. Oficiální česká fanzóna není a například právě pražská Rohan BeerGarden nebo Energy PUB v Riegerových sadech si za sledování účtují stokorunový, respektive dvousetkorunový poplatek.
Chcete si sednout? Plaťte
Zápasy hokejového mistrovství světa přenáší veřejnoprávní Česká televize, která je vlastníkem vysílacích práv. Přenosy tak mohou fanoušci sledovat zcela zdarma. Z logiky věci by se tak zdálo, že by ani fanoušci, kteří se jdou na zápasy podívat mimo svůj domov, neměli za sledování platit nic navíc. Zvlášť, když v podnicích platí za konzumaci.
Restauratéři, kteří za sledování vybírají poplatek, ale zřejmě využili právní kličky. Rohan BeerGarden si účtuje poplatek za rezervaci místa. Ten činí sto korun. Oproti loňsku se zahrádka rozšířila a významně se také rozšířily výčepy. Oproti původním dvěma jich je letos 13, a to včetně pokladen. Za plzeň fanoušci zaplatí 67 korun. Za jídlo od 125 do 289 korun.
Důvod rozšíření výčepů je jasný. Během loňského mistrovství v Praze se tvořily dlouhé fronty. Stejně tak platilo, že pokud fanoušci nepřišli v dostatečném předstihu, hledali místo jen obtížně. Rezervace stolu byla sice možná, ovšem zařídit si místo nebylo úplně snadné. My ji například loni vyřešili pouze přes známost. Letos se tak na Rohanu rozhodli vyřešit věci po svém: Chcete-li mít jisté místo, zaplaťte.
Platitli jsme, nemuseli jsme
Při rezervaci místa zaplatíte sto korun. Rezervaci lze vytvořit přes web Rohan BeerGarden. Místa jsme rezervovali v úterý po poledni před posledním českým zápasem základní skupiny s Američany. Míst bylo podle rezervačního systému k dispozici ještě dost. Teoreticky tak rezervace vlastně nebyla ani nutná, jen by to byl větší risk.
Při příchodu ovšem rezervaci nikdo nekontrolova, a tak jsme jednoduše přišli ke stolu, kde jsme místa měli. Místa sestávala ze dvou lavic z každé strany stolu. Zahrádka byla sice relativně plná, oproti loňskému mistrovství trvalo čekání ve frontách maximálně pět minut, ovšem atmosféra byla téměř nulová.
Nepřijde mi to OK
Potkali jsme sice několik fanoušků v hokejových dresech nebo šálách, ale hromadné skandování se letos nekonalo. Při větší akci zahrádka hromadně zahučela nebo výskala, pří gólu se hromadně tleskalo. Mnoho lidí ale hokeji vlastně nevěnovalo moc pozornost. To ovšem mohlo být dáno i časem zápasu. Byl všední den a hokej začal už v 16.20.
Místa si na Rohanu rezervovala i Denisa se svými pěti kamarádkami. Na Rohan chodila fandit i minulý rok, a i ona měla tak s čím srovnávat. "Vzhledem k tomu, jak to tu vypadalo minulý rok jsme se s kamarádkami obávaly, že místa nebudou. Proto jsme si raději místa zarezervovaly. Vybírat za to ale poplatek mi nepřijde úplně OK," říká Denisa.
"Není tam totiž žádná přidaná hodnota navíc, jako třeba přednost ve frontě na jídlo či na pivo nebo místa s lepším výhledem na obrazovky," dodala pro Bold News Denisa. I ona přiznává, že na zápas s Američany vlastně rezervace nebyla potřeba. "Mám to tu hrozně ráda, i tu atmosféru společného fandění, takže na hokej na Rohan určitě stojí za to přijít, tentokrát to ale za tu rezervaci nestálo."
A co ty poplatky?
Přenos České televize se v Rohanu promítal na třech velkoplošných obrazovkách. Podniky, které chtějí vysílat sportovní přenosy, musí platit Ochrannému svazu autorskému poplatky. Jejich výše se odvíjí od počtu obrazovek a reproduktorů.
Pokud je splněna podmínka placení poplatků, není podle Radka Konečného z tiskového oddělení České televize takovéto promítání žádný problém, a to ani v případě, pokud se vybírá v daném podniku vstupné.
„Projekce v restauracích a barech nejsou omezeny, nepovažují se za veřejné projekce, jestliže nedochází k instalaci projekční plochy mimo běžné prostory těchto podniků. Za běžné prostory se považují i předzahrádky,“ uvedl Konečný pro Bold News.
Co může být nelegální
U veřejných projekcí, tedy mimo prostory podniků, například na náměstích nebo ve veřejných parcích, už by ale mohl nastat problém. Zájemce o takovou projekci musí podle Konečného požádat Českou televizi o sublicenci.
Televize pak žádost posuzuje z hlediska splnění licenčních podmínek, které následně konzultuje s poskytovatelem vysílacích práv, kterým je Mezinárodní hokejová federace. Taková projekce se uskuteční například na pražském Staroměstském náměstí, pokud čeští hokejisté ve čtvrtek večer postoupí do semifinále turnaje.
„Pokud by někdo realizoval veřejné projekce z mistrovství světa bez sublicence od České televize, mohl by odpovídat za pirátské užití podle právních předpisů platných v České republice obdobně, jako by odpovídal například za pirátskou projekci filmu,“ dodal Konečný.