Ještě před lety nebylo chození do kostela mezi mladými lidmi nikterak populární. Od předkovidových let se to však podle britského deníku Financial Times změnilo.
Jen ve Velké Británii vzrostl počet mladých věřících od roku 2019 bezmála o dvacet procent. Svoji roli v tom hraje aktuální společenské nastavení i nárůst konzervativních hodnot mezi mladými.
Návrat ke spiritualitě
V posledních letech se zdálo, že věřících po celém světě pomalu ubývá a popularita náboženství obecně klesá. Podle britského deníku Financial Times však zřejmě nastal obrat.
Může za to generace Z, která v době sociálních sítí začíná hledat nový smysl života ve spiritualitě. Potvrzují to i data z Velké Británie, kde do kostela aktuálně chodí až čtyřnásobně více mladých než tomu bylo těsně před covidovou pandemií. Co za tímto trendem stojí?
Hledají identitu
Jedním z důvodů, proč se mladí obrací k víře, je hledání vlastní identity. Mnoho mladých tak podle Financial Times křesťanské prostředí vidí jako prostor, kde mohou být sami sebou a zároveň najít hlubší smysl své existence.
Finding their religion: why Gen Z are turning to faith via @FT
— Janelle Peters, PhD (@JanellePeters) June 1, 2025
https://t.co/v052RqUyQW
Generace Z se údajně prostřednictvím svého příklonu ke křesťanství snaží také vyjádřit odpor vůči konvenční společnosti.
Už to není “divné”
Vyznění článku ve Financial Times potvrzují i data britské Biblické společnosti, podle níž se počet lidí mezi 18 a 24 lety, kteří navštěvují kostely, na ostrovech od roku 2019 zvýšil z 22 na 45 procent. Zajímavé je, že mnohem více obliba kostelů narůstá u mladých mužů než u žen. Mladých mužů, kteří chodí alespoň jednou měsíčně do kostela, přibylo od roku 2018 do letošního roku ze čtyř na 21 procent, u dívek šlo o nárůst ze tří na 12 procent.
Tomuto trendu přeje podle Financial Times také společenská atmosféra v západním světě, která je v současnosti otázkám náboženství mnohem více otevřena, než tomu bylo na začátku tisíciletí. Tehdy mnozí považovali náboženství za něco "divného", co bylo spojováno s týráním dětí, duševním onemocněním nebo radikalismem. Nyní, v době mnohých krizí, lidé v kostelech naopak hledají útěchu a odpovědi na otázky současného světa.
Současný trend lze podle magazínu Dazed také vysvětlit rostoucím příklonem mládeže ke konzervativním hodnotám. V návaznosti na výsledky nedávných prezidentských voleb v USA se stále častěji diskutuje o tom, že témata, jako je boj proti potratům, odmítání sňatků osob stejného pohlaví a podpora tradičního rozdělení rolí mužů a žen v manželství, získávají na popularitě, zejména mezi mladými muži. A právě kostely mohou být prostředím, kde se tito lidé cítí jako doma.