Spolu s návratem lidí z home officů na pracoviště se vrací i staré známé "praktiky z kanceláří". Podle výzkumu, jehož výsledky zveřejnil americký magazíne Fortune, jsou na denním pořádku podrazy, podvádění či sabotování kariér kolegů. Právě toto sabotování je podle magazínu příznačné pro generaci Z.
Podrážení kolegů jde každopádně v kancelářích znovu do módy.
Nevraživost na place
Zaměstnanci se pomalu, ale jistě vrací zpět do kanceláří a home officy zase blednou se vzpomínkou na časy kovidové. Spolu s lidmi se ovšem na pracoviště vrací i nekalé praktiky.
@itsfragrancedave THIS IS WHY CO-WORKERS THROW THEIR COLLEAGUES UNDER THE BUS! #coworker #coworkers #workdrama #job #corporate #foryou ♬ original sound - David McMillian
Celých 61 procent zaměstnanců se podle průzkumu společnosti Resume Now v práci setkalo s podrazy, přičemž téměř třetina z nich tvrdí, že k nim dochází každý týden.
Nebojí se toho
Ukázalo se, že čas strávený s kolegy v kanceláři přináší svalování viny jeden na druhého, přisvojování si cizích zásluh i vypočítavou sabotáž. Výjimkou není ani takzvaná taktika zadních vrátek a tiché odchody z práce.
Ačkoliv žádná věková kategorie zaměstnanců není bez viny, generace Z a mileniálové jsou častěji vnímáni jako ti, kteří se nebojí takové podrazy provádět.
Podráží až 40 procent
Špinavých her na pracovišti se ale nedopouští jen zaměstnanci. Každý čtvrtý podle průzkumu tvrdí, že ho jeho nadřízený připravil o postup v práci. A to může být pro mladé zaměstnance návod, jak podobné praktiky aplikovat i vůči svým kolegům.
Většina z více než tisícovky dotázaných amerických pracovníků uvedla, že za sabotování jejich úspěchu mohou jejich vrstevníci. Průzkum také odhalil, že za tímto toxickým chováním stojí především kariérní ambice a pud sebezáchovy. Až 40 procent dotázaných přiznalo, že podrazili svého kolegu jen pro to, aby se sami prosadili.
A co pracovní vztahy?
Zpráva společnosti Resume Now také upozorňuje na to, že nevraživost mezi pracovníky stoupla o 21,5 % a každý den připraví americké firmy o 2,1 miliardy dolarů na ztrátě produktivity. Mezi nejčastější problémy mezi spolupracovníky patří například obviňování druhých z vlastních chyb, sdílení negativních informací o spolupracovníkovi s vedením, zatajování důležitých informací, které by mohly kolegovi pomoci k úspěchu, nebo záměrné navádění pracovníka k neúspěchu.
„Kultura obviňování není jen občasnou nepříjemností na pracovišti. Může poškodit pracovní vztahy, snížit pracovní morálku a vytvořit toxické prostředí, v němž mají zaměstnanci pocit, že si musí krýt záda místo toho, aby spolupracovali,“ varuje zpráva Resume Now.
Vzhledem k tomu, že jsou zaměstnanci nucení vracet se zpět do kanceláří, jsou vystaveni také většímu počtu osobních interakcí, které zároveň vytváří napětí, a tím pádem i více situací, př nichž se někdo chová nezdvořile,“ uvádí ve zprávě Derrick Scheetz, výzkumník ze Společnosti pro řízení lidských zdrojů.
Nové napětí
Jen během prvního čtvrtletí roku 2025 se na amerických pracovištích podle výzkumu denně vyskytlo více než 208 milionů vyhrocených konfliktů. Výzkumníci přitom přímo poukázali na to, že důvodem vytváření toxicity je právě hromadný návrat z home officů kanceláří.
Napětí je údajně tak veliké, že řešení konfliktů je podle společnosti LinkedIn momentálně nejdůležitější dovedností, kterou by měl zaměstnanec disponovat. „Zaměstnanci mohou situace efektivně zvládat tím, že si vybudují pozitivní vztahy s kolegy a nadřízenými a vybudují si i silné dovednosti pro řešení konfliktů, aby mohli problémy řešit přímo, namísto toho, aby je nechali eskalovat,“ uvádí zpráva Resume Now.
Nemusí se vyplatit
Jak již dříve varoval Pano Christou, generální ředitel personální společnosti Pret A Manger, podrazy v kanceláři se z dlouhodobého hlediska málokdy vyplatí. Christou, který začal svou kariéru v McDonald's za 3 dolary na hodinu, uvedl, že když se soustředil čistě na sebe, tedy nikoli na podrazy svých kolegů, povýšení následovalo velmi rychle.
„Na své cestě vzhůru po žebříčku nechci lidi podrážet. A myslím, že se mi tahle cesta časem opravdu vyplatila,“ řekl pro Fortune. Poté, co byl povýšen na manažerské pozice, kde často řídil lidi mnohem zkušenější a starší, než byl on sám, snažil se, aby slavili úspěchy spolu s ním. Možná je tohle ta správná cesta, jak si udržet zdravé vztahy na pracovišti.