Gen Z rozhazuje peníze. A viní z toho školy

zdroj: Freepik

Až dvě třetiny mladých dospělých schytávají kritiku za způsob, jakým hospodaří se svými penězi. Jako důvody svých finančních problémů vidí především nedostatečnou výuku na školách a aktuální ekonomickou situaci.

Je to však právě Gen Z, která si nedokáže představit svůj život bez návštěvy restaurací či drahých přípravků na péči o pleť. A za své koníčky a zábavu jsou dokonce příslušníci této mladé generace ochotni utratit i životní úspory.

Kritika ze všech stran

Z průzkumu Young Enterprise britské banky HSBC vyplývá, že až dvě třetiny tamních příslušníků generace Z pociťují tlak kvůli svým finančním rozhodnutím.

Kritika do jejich řad nejčastěji přichází ze strany rodiny, zejména od rodičů, ale i od ostatních uživatelů sociálních sítí. Přitom sociální sítě Gen Z využívá jako hlavní zdroj finančních rad.

Kdo za to může?

Jako hlavní důvod svých finančních problémů vidí britská Gen Z nedostatečnou výuku na školách, ale také stále se zvyšující ceny zboží a služeb.

Téměř polovina dotázaných ve věku 19 až 28 let uvedla, že jejich výplaty nepokryjí ani základní životní náklady. Až polovina britských rodičů tak živí alespoň jedno své dospělé dítě, za jehož nájem, potraviny a účty za telefon utratí v průměru 1 813 dolarů měsíčně.

Raději zábavu

S potřebou zásadního zlepšení v oblasti finančního vzdělávání souhlasí i ochránci spotřebitelů, podle nichž by zavedení povinných kurzů finanční gramotnosti u mladých pomohlo předcházet vysokému zadlužení populace.

Podle amerického magazínu Benzinga aktuálně takové kurzy vyžaduje více než dvacítka států USA v rámci středoškolského vzdělávání. Většina z těchto nařízení však vstoupila v platnost až poté, co současní dvacátníci opustili povinnou školní docházku.

A nejraději luxus

V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty může být pro mnohé překvapením, že mladí dospělí ve velkém upřednostňují zábavu před finanční stabilitou. Dokazuje to i nedávný průzkum společnosti Credit Karma, podle kterého by téměř polovina mladých Američanů raději oželela své dlouhodobé úspory, než aby si odpustila jídlo v restauraci. Až 87 procent z nich navíc považuje streamování, péči o pleť či stravování v restauracích za nezbytnost, nikoli luxus.

Z dlouhodobého hlediska se však zdá, že finanční situace mladých nemusí být až taková katastrofa. Podle dat Bank of America se předpokládá, že do roku 2030 vzroste globální příjem generace Z ze současných devíti bilionů na 36 bilionů dolarů. O deset let později by tato suma měla dosáhnout až 74 bilionů dolarů. Tím by se měla Gen Z stát vůbec nejbohatší generací v historii.