Teď budete meditovat: TikTok se chystá uspávat teenagery

zdroj: Freepik

TikTok plánuje poměrně bizarním způsobem omezit čas, který děti tráví u obrazovek svých telefonů. Po dvaadvacáté hodině jim nově přijde upozornění, které jim připomene, že je čas spát.

Později sociální síť plánuje přidat také speciální meditační cvičení. Studie ukazují, že to rozhodně není krok vedle. Objevují se ale také jisté otazníky.

Speciální notifikace

Sociální síť TikTok se podle magazínu Gizmodo rozhodla bojovat s nadměrným časem, který teenageři tráví u obrazovek svých telefonů, a to poměrně nevšedním způsobem.

Uživatelé mladší 16 let si nově po dvaadvacáté hodině již tak jednoduše nezascrollují, místo toho ze svého telefonu uslyší meditační hudbu. Vedení společnosti tak chce povzbudit mladé lidi k tomu, aby se místo sledování obsahu raději uvolnili a uklidnili.

Budou děti meditovat?

Dětem, pro které je telefon neodmyslitelnou součástí usínání, se zobrazí upozornění s doporučením na uklidnění a hluboký nádech. A také s výzvou, aby se zkusili „odpojit“.

Pokud se uživatel rozhodne toto upozornění ignorovat, aplikace zobrazí další zprávu s podobnou výzvou k odhlášení. TikTok chce časem k této výzvě přidat také speciální meditační cvičení.

Testy se osvědčily

Krok TikToku tak nespočívá v úplném zamezení konzumaci obsahu ve večerních hodinách, ale pouze ve zvláštní notifikaci, která vyzývá k odložení telefonu. Není ani jasné, zda bude mít toto řešení na chování dětí nějaký velký vliv.

Vedení TikToku novou funkci testovalo v několika zemích světa. Podle něj se naprostá většina dospívajících rozhodla si nechat připomínku ze strany aplikace zapnutou. To nám však neříká nic o tom, kolik uživatelů svůj telefon na základě doporučení skutečně odložilo.

Je to pozitivní?

I přesto však existuje několik důkazů dokládajících domněnku, že kroky TikToku mohou mít na chování dětí teoreticky pozitivní vliv. Americký výzkum z roku 2020 ukázal, že meditační techniky mohou zvláště u mladé generace snižovat stres a zlepšovat psychické zdraví.

Další studie z roku 2021 zase potvrzuje, že teenageři, kteří provozují meditaci prostřednictvím mobilní aplikace, vykazují nižší míru prožívání negativních situací, úzkostí a negativního opakovaného myšlení.

A co reklamy?

Je však také potřeba podotknout, že v krocích TikToku je jistá dávka cynismu. Zatím se zdá, že se čínská společnost prostřednictvím ohlášených novinek snaží spíš zaujmout.

Meditační cvičení také pravděpodobně uživatele v aplikaci spíš udrží, než aby je donutila zhasnout a utíkat na kutě. Zatím také není jasné, zda si TikTok během meditačních cvičení odpustí přehrávání reklam.