Jak se olympiáda odrazila na sociálních sítích

Snoop Dogg byl hlavní tváří olympiády pro americkou televizi NBC, zdroj: Odd ANDERSEN /AFP/Profimedia

Během letní olympiády se na sociálních sítích opět zázračně objevily hlasy tisíců do té doby skrytých sportovních talentů. Jednotlivým sportům najednou rozuměl téměř každý, o své názory se gaučoví experti samozřejmě chtěli podělit a taky rádi podělili s ostatními.

Olympiáda proto tak trochu byla nejen ve znamení sportu, ale i internetových kauz a toxické atmosféry na sociálních sítích.

Ve znamení toxicity

Olympijské hry v Paříži silně rezonovaly na sociálních sítích. A to už od svého úvodu. Příspěvky byly plné projevů podpory a nadšení z výkonů sportovců, ale také kritiky a velice osobních útoků na různé aktéry her.

Opět se ukázalo, jak moc těžké to v dnešní době sportovci mají. Po každém neúspěchu je kromě vlastního zklamání čekají i záplavy zpráv od lidí, kteří je nemají rádi nebo jim sportovci třeba prohráli vsazený tiket.

Lehce emoční zahájení

Všechno to začalo už kontroverzním zahájením a údajným parodováním obrazu Poslední večeře od Leonarda da Vinciho herečkami či spíš herci drag queens. Představení pobouřilo především věřící a konzervativce, ozval se například Institut Václava Klause, ale i Vatikán.

Šéf zahajovacího ceremoniálu se bránil tím, že nešlo o žádnou propagandu hnutí LGBTQ+, ale o zachycení večírku starých řeckých bohů. Kritiku a protesty tím ovšem nezastavil.

Vítězství alžírské boxerky

A pak tu máme samozřejmě ostře sledovaný případ alžírské boxerky Imán Chalífové. Ta si nakonec z olympiády přivezla zlatou medaili v boxu v kategorii do 66 kilogramů. Víc než její sportovní výkony se ale především na sociální síti X řešilo, jestli by vůbec měla bojovat se ženami.

Kvůli údajně vysoké hladině testosteronu byla v minulosti vyloučena z mistrovství světa v boxu. Chalífová teď kvůli kyberšikaně žaluje Elona Muska a jeho X, ale také spisovatelku J. K. Rowlingovou, jež se do ní rovněž veřejně navážela.

Je to break? No, raději to zrušme

O kyberšikaně mluví po olympiádě i Australanka Rachael ‚Raygun‘ Gunnová. Ta se divákům představila v breakdancingu. Její vystoupení se okamžitě stalo hitem sociálních sítí. Zřejmě na žádného sportovce nebylo vytvořeno tolik parodických memů a zesměšňujících videí.

Její amatérský výkon dokonce vyvolal diskuze o tom, jestli breakdancing vůbec má být na olympiádě. Gunnová od rozhodčích nedostala ani bod, zdrcená je navíc podle kolegyň i z posměchu na sociálních sítích.

Nepřekonaná tyč

Internet zaujal i mužsky (v tomto případě jinak než Chalífová) vybavený francouzský tyčkař Anthony Ammirati. Ten totiž při přeskoku shodil tyč svým penisem. Okamžitě dostal nabídky točit porno nebo reklamu na pánské spodní prádlo.

Méně zábavný, ale podobně virální pak byl závěr fotbalového zápasu mezi Argentinou a Marokem, v němž byl gól Argentiny na základě posouzení videa neuznán až po dvouhodinové pauze způsobené marockými fanoušky. To se ve fotbale ještě nestalo. Ale všechno je jednou poprvé.

Poprvé měly olympijské hry také živého maskota stal se jím rapper a producent Snoop Dogg, který byl hlavní tváří pařížské olympiády pro americkou televizi NBC. Vidět byl nakonec na sociálních sítích víc než samotní sportovci. Svou misi, která podle deníku Hrot stála televizi půl milionu dolarů denně, tedy splnil.