Nizozemští odborníci přišli s tvrzením, že váha dětí okolo šestI let zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života v jejich dospělosti. Opírají se přitom o výsledky dlouhodobé studie, která sledovala stravovací návyky tisíců dětí.
Jejich poznatky potvrzují i data z Velké Británie, kde za posledních 15 let vzrostl počet obézních teenagerů o polovinu. Na vině je přitom nedostatek fyzické aktivity, nespavost i sociální nerovnosti.
Dvakrát větší riziko
Nadváha v prvních letech života může až až dvojnásobně zvýšit riziko obezity v pozdějším věku. Odhalil to nový výzkum nizozemských vědců, podle nichž je určujícím faktorem hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) okolo šestého věku života.
Ten podle nich se vznikem obezity v dospělosti úzce souvisí. Správná životospráva v dětství by tak podle podle britského deníku The Guardian, který o studii píše, teoreticky mohla být dobrou prevencí některých zdravotních problémů.
Láme se to v šesti
Studie sledovala BMI tisíců nizozemských dětí ve věku dvou, šesti, deseti, čtrnácti a osmnácti let. Každé zvýšení jeho hodnoty ve věku šesti let o jednu jednotku zdvojnásobilo pravděpodobnost, že dítě bude při vstupu do dospělosti trpět nadváhou nebo obezitou.
Naopak děti, které dosáhly nožšího BMI před šestým rokem života, neměly v pozdějším věku s nadměrnou váhou problémy.
Je to příležitost
Podle Jasmin de Grootové z Lékařského centra Erasmusovy univerzity v Rotterdamu je podpora zdravého životního stylu u malých dětí více než důležitá.
„Prvních pět let života nabízí fantastickou příležitost k intervenci a prevenci nadváhy a obezity v budoucnosti. Každé dítě by mělo dostat šanci na šťastný a zdravý život,“ uvedla pro deník The Guardian.
Britská obezita
Zjištěním nizozemských vědců odpovídají podle Guardianu i závěry výzkumu, které nedávno představila univerzita v britském Bristolu. Podle ní počet teenagerů s obezitou v Anglii za posledních 15 let vzrostl o 50 procent.
„Obezita u dospívajících v posledních 15 letech výrazně vzrostla v důsledku kombinace zvýšené spotřeby ultrazpracovaných potravin, sedavého způsobu života, nadměrného času stráveného u obrazovek, nedostatečného spánku a rostoucích problémů s duševním zdravím,“ řekl pro Guardian vedoucí výzkumu Dinesh Giri, podle nějž se na váze mladých lidí podepisují také omezené možnosti fyzické aktivity či sociální nerovnosti, které vytvářejí prostředí, jež podporuje nezdravé životní návyky.