Počet případů dětské kyberšikany v posledních letech roste, a to napříč celým světem s tím, jak rostou i počty uživatelů sociálních sítí. Mezi hlavní “startéry” tohoto trendu patří podle odborníků pandemie, postupně se ale i stírají rozdíly mezi fyzickým světem a online prostředím.
Na tento problém nedávno upozornil také divácky úspěšný britský seriál Adolescent, jehož děj připomíná, že projevy kyberšikany nemusí být ve fyzickém světě na první pohled zřejmé. Končit však můžou tragicky.
Vedou to školáci
Případů dětské kyberšikany v posledních letech po celém světě přibývá. V posledních týdnech jsme ostatně viděli i několik případů z českých škol.
Svůj podíl na tom má podle Seznam Zpráv kromě dopadů pandemie nebo zhoršujícího se psychického stavu dětí také postupné stírání hranic mezi fyzickým světem a online prostředím.
Online agrese se obecně týká všech věkových kategorií, nejčastěji se však vyskytuje u školáků. Na problémy spojené s kyberšikanou nedávno upozornil také divácky úspěšný seriál Netflixu Adolescent.
Fotky a kradené profily
Nárůst kyberšikany pro Bold News potvrdila i Michaela Klofcová z Linky bezpečí, podle níž v roce 2024 vzrostl počet nahlášených případů víc než dvojnásobně.
„Objevují se témata zneužitých a poslaných fotografií, vytváření fake profilů, nabourávání se do profilů nebo vytváření falešných profilů, na kterých se následně o poškozeném sdílí něco nelichotivého. Většinou jde o akt msty za rozchod nebo za hádky mezi kamarády,“ uvedla.
Problémem je rasismus
Na aktuální problémy na poli kyberšikany se nedávno zaměřila skupina výzkumníků z platformy Cloudwards. Podle jejich zjištění se četnost kyberšikany za poslední čtyři roky mezi mladými lidmi celosvětově rapidně zvýšila. Samotná čísla jsou přitom víc než znepokojující. Jen v USA se s ní pravidelně setkává 46 procent teenagerů, mezi dospělými je toto číslo jen o sedm procent nižší.
Až 28 procent dětí se podle výzkumníků celosvětově za poslední čtyři roky v online prostředí setkalo s rasově motivovanou šikanou, nejčastěji se tento problém týkal Indie a USA.
Nadávky a pomluvy
Z celosvětových sociálních sítí se problém kyberšikany pořád ještě nejvíc týká Facebooku, na který připadá až 75 procent všech případů. Za ním jsou s poměrně překvapivým odstupem Twitter a Instagram, jejichž podíl činí dohromady 24 procent.
Výzkumníci se v rámci svého unikátního projektu zaměřili také na konkrétní formy kyberšikany, které se v posledních letech nejčastěji objevují. Až 32 procent případů činí nadávky, 22 procent pak připadá na smyšlené pomluvy. Přijímání explicitních obrázků se vyskytuje v 17 procentech případů, 15 procent tvoří nevhodné otázky, 10 procent výhrůžky fyzickým násilím a nevhodné sdílení snímků pak činí sedm procent případů.
Co ukázal Adolescent
Ne vždy však mohou být projevy kyberšikany na první pohled viditelné. Na tento fakt upozorňuje i seriál Adolescentu, jehož ústředním tématem je příběh 13letého chlapce Jamieho, jenž je zatčen policií pro podezření z vraždy své spolužačky. Kyberšikana se v seriálu odehrává na bázi psaných šifer a znaků, které nejsou pro laiky pochopitelné a rozeznatelné.
Velkým problémem, který seriál připomíná, je nárůst toxické maskulinity u mladých chlapců, což se projevuje i v jejich chování na sociálních sítích. Jmenovitě je v rámci děje připomínán příklad kontroverzního influencera Andrewa Tatea, jenž na sociálních sítích šíří ideologii misogynie. Podobný obsah se přitom v poslední době v online prostředí silně rozšířil a znormalizoval.
Dopady mohou být drastické
Odborníci upozorňují, že výskyt kyberšikany může mít vážné dopady na fyzické i psychické zdraví dětí, stejně jako na jejich vývoj. Mezi nejčastější důsledky patří problémy se spánkem, sebevědomím a soustředěním ve škole. Může také způsobit poruchy příjmu potravy, sebepoškozující chování a v extrémních případech i pokusy o sebevraždu.
Celých 85 procent účastníků průzkumu Cloudwards uvedlo, že kyberšikana ovlivňuje jejich studijní výsledky a v jejím důsledku mají ve škole horší známky. Velký dopad má také na emoce mladých lidí a způsobuje u nich psychické problémy.