Stává se vám, že si po ránu vyjdete na ulici, kde vám před nosem proběhne běsnící mladík s mačetou a za ním křičící partička sekuriťáků? Nám také ne. Mladí Britové se však bojí chodit ven a myslí si, že je svět extrémně nebezpečné místo. Rvaček jsou totiž plné sociální sítě.
Čtvrtina z těch, kteří násilí sledují, přitom podle průzkumu dostává zvrhlá videa prostřednictvím algoritmů až pod nos.
Sami po tom nepátrají
Stovky tisíc dospívajících z Anglie a Walesu se bojí chodit ven kvůli násilí, které vidí na sociálních sítích. Ukázal to nový průzkum nadačního fondu Youth Endowment Fund (YEF), který probíhal mezi 10 tisíci teenagery ve věku mezi 13 a 17 lety.
Náctiletí v Británii sledují hlavně pěstní souboje, bodání noži či střety gangů. Každému čtvrtému teenagerovi, který na internetu nějaké násilí viděl, byl přitom obsah doporučen algoritmy. Jen malá část podle magazínu listu The Guardian násilná videa vyhledává cíleně. S násilným obsahem se britští dospívající nejčastěji setkávají na TikToku, dále pak na síti X.
Nejkrvavější je TikTok
Od jara roku 2025 mají přitom v Británii vstoupit v platnost nové zákony, podle kterých budou technologickým společnostem hrozit vysoké pokuty, pokud nezavedou účinnou kontrolu věku.
“Hundreds of thousands of teenagers are afraid to go out because of the violence they see on their social media feeds, a major study of children in England and Wales has found.” New report from YEF👇 Read and be angry for our teenagers.https://t.co/Y0IPImRLjo
— Jon Yates (@jonpayates) November 25, 2024
Ta má zabránit tomu, že se k dětem dostane škodlivý nebo nevhodný obsah, a to včetně drasitckého násilí.
Strach v realitě
Osm z deseti respondentů, kteří viděli v klipech na sociálních sítích zbraně, uvedlo, že se kvůli tomu cítí ve svém okolí méně bezpečně, a 68 % dokonce řeklo, že kvůli tomu chodí méně ven. Každé deváté dítě vidělo na sociálních sítích zombie nože nebo mačety.
„Každý, kdo pracuje pro Tiktok nebo X, by se měl při čtení tohoto článku stydět,“ řekl ředitel fondu YEF Jon Yates. „Měli byste se cítit provinile... a pak s tím něco udělat.“
Koordinátorka britské charity Bringing Hope Jendayi Selassieová problém prolínání sociálních sítí s reálným životem potvrzuje. „Mnoho problémů je způsobeno tím, že se něco stalo na sociálních sítích... Oni na těch sítích žijí a hodně z nich čerpají. Rozhodně je víc toho špatného než dobrého,“ říká Selassieová.
Na sociálních sítích se běžně sdílí klipy s rvačkami a honičkami a také písně, které adorují násilí. A to všechno i podle mladých lidí, kteří jsou do charity Bringing Hope zapojeni, zvyšuje úzkost teenagerů a vede k dalšímu násilí.
V reálu je klid
Zdá se, že množství násilí, které teenageři vidí na videích, daleko převyšuje skutečné riziko násilí v reálném světě. Pouze jeden z dvaceti dospívajících uvedl, že nosí jakoukoli zbraň, ale každý třetí viděl zbraně na sociálních sítích.
„V zemi máme skutečný problém s násilím, ale sociální média ho dělají ještě děsivějším, než by musel být, a zhoršují ho. Strach dětí zřejmě povede k tomu, že některé budou pravděpodobněji nosit nůž,“ uvádí Jon Yates.
Také výše zmíněný výzkum naznačuje, že algoritmy sociálních médií mohou vést některé dospívající ke skutečnému násilí v reálném světě. Část responedntů, která odpovídá přibližně 330 tisícům mladých lidí v udané věkové kategorii v Anglii a Walesu, uvedla, že sociální média hrála roli v tom, že se dopustili násilného incidentu.
Sociální média navíc přispěla k tomu, že se násilí gangů stalo součástí „kultury“, která se z těch chudších rozšířila i do bohatších oblastí, říká Selassieová. „Děti a mladí lidé teď chodí méně ven, což je činí úzkostnějšími, osamělejšími a méně šťastnými,“ uzavírá Yates.