Work-life balance je pro čím dál větší skupinu produktivních lidí nejdůležitějším faktorem při výběru nového zaměstnání. Podle nejnovějšího průzkumu vycházejí svým zaměstnancům nejvíc vstříc západoevropské firmy.
Jejich pracovníci si často užívají řady výhod v podobě vysoké nemocenské, vysoké minimální mzdy či krátké pracovní doby. Východní Evropa je na tom naopak podstatně hůř.
Kratší doba, větší prim
Rovnováha mezi pracovním a osobním životem hraje při hledání nového zaměstnání čím dál větší roli.
Zejména mladí lidé odmítají svůj život zasvětit pouze práci, ale hodlají si ho také náležitě užít. V tomto ohledu se podle magazínu EuroNews jeví Evropa dlouhodobě jako jeden z nejlepších regionů k životu na světě.
Osobní pohoda
Podle nedávného průzkumu americké společnosti Gallup se lidé při výběru nové práce nejčastěji rozhodují podle toho, zda jim daná firma umožní dosáhnout osobní pohody.
Dalšími důležitými faktory jsou výše platu a jistota daného zaměstnání.
Co se hodnotí
Unikátní průzkum přinesl také žebříček zemí, v nichž zaměstnavatelé nabízejí svým pracovníkům ty nejlepší podmínky v oblasti work-life balance na světě. Vedoucí pozici starého kontinentu potvrzuje mimo jiné fakt, že v první desítce se umístilo hned sedm evropských zástupců.
Autoři průzkumu se přitom nezaměřovali na výši mezd nebo životní náklady, ale spíše na faktory, které dokáží zlepšit kvalitu života. Patří mezi ně například výše mateřské dovolené, výše nemocenské, délka pracovní doby nebo sociální práva v dané zemi.
Irové bodují
Největší pracovní pohodu v Evropě cítí podle průzkumu Irové, kteří si oproti loňskému roku polepšilo o 23 příček. Příčinou irského úspěchu jsou podle tamních úřadů nově přijaté zákony, které tamním zaměstnancům zásadním způsobem navýšily sociální dávky pobírané v době nemocenské.
Vysoké skóre získalo Irsko také v oblasti bezpečnosti. Kromě toho má tento stát jednu z nejvyšších minimálních mezd v Evropě. Nejnižší možná hodinová sazba je tam stanovena na 13,44 eur za hodinu práce.
Dlouhá dovolená na Islandu
Druhé místo patří Islandu, kde si zaměstnanci užívají jednu z nejdelších ročních dovolených na světě. Zákonná délka dovolené tam činí příjemných 38 dnů za rok.
Kromě toho se tento severský stát může pyšnit také exkluzivní podporou v době nemoci, neboť nemocenská tam činí 100 procent běžného platu. Island dlouhodobě vykazuje také vysokou míru pocitu štěstí mezi obyvatelstvem nebo vysokou míru inkluzivity v oblasti LGBTQ+ osob.
Dánové pracují nejméně
Na třetím místě se v oblasti pracovní pohody umístilo Dánsko, které se vyznačuje jedním z nejkratších pracovních týdnů na světě. Dánové každý týden pracují v průměru pouhých 34 hodin. Dánská vláda v posledních letech hojně experimentovala se čtyřdenním pracovním týdnem, který otestovala hned v několika odvětvích.
Čtvrtá příčka patří Belgii, která se do popředí dostala díky loňským změnám v oblasti nemocenské. Jedinou jižanskou zemí v první desítce je Španělsko, jehož vláda nedávno zvýšila roční dovolenou na 36 dní a mateřskou dovolenou uzákonila na 100 procent běžného platu matky.
Nejhůř je na tom východ
Opačná strana žebříčku pak patří zejména balkánským zemím, kde se pracovní podmínky od těch západoevropských značně liší. Na 38. místě ze 41 zkoumaných zemí se umístila Černá Hora, která má nejdelší pracovní týden z celé Evropy.
Zaměstnanci tam tráví v práci průměrně 43,3 hodiny týdně. Jen zhruba o jednu hodinu méně pracují Srbové, kterým patří 34. místo. Poslední tři místa pak patří Moldavsku, Bělorusku a Rusku.
Jak si vede Česko?
České republice patří v mezinárodním srovnání úctyhodné 13. místo. Loňský průzkum společnosti ManpowerGroup ukázal, že tuzemské firmy se na work-life balance v posledních letech zaměřují, aby si udržely své stávající zaměstnance.
Až 75 procent českých zaměstnavatelů má za to, že své zaměstnance z generace Z v této oblasti dostatečně podporují, třetina firem se také snaží redukovat stres na pracovišti. Většina zaměstnavatelů také uvádí, že věří ve schopnosti mladých dospělých odpovědně vykonávat svoji práci.