Seznamy úkolů, brzké ranní schůzky a pět dlouhých dnů před sebou. Začátky pracovního týdne jsou častým zdrojem strachu. A frustrující je i to, že vám obavy z nadcházejícího týdne vlastně můžou zkrátit víkend.
Gen Z podle magazínu týdeníku Newsweek dokonce připouští, že často kvůli splínu ztratí i celou neděli, kterou přitom mohli využít k odpočinku.
Nezvaná návštěva
Přichází v neděli a známe ho všichni. Plíživý, nepříjemný pocit z nastávajícího týdne. Podle průzkumu webového portálu Talker Research zažívá průměrný Američan „nedělní děs“ 36krát ročně.
Z 2 000 dospělých respondentů ho popisuje jako úzkost 32 %, zatímco 17 % mluví o strachu z toho, co je čeká v následujícím týdnu. Gen Z pak „nedělní děsy“ trápí víc než generace předchozí.
Čeho se bojí?
Podle průzkumu začínají nedělní strachy přepadat většinu populace kolem 16. hodiny. U příslušníků Gen Z to ale bývá mnohem dřív. Deset procent z nich uvádí, že úzkost pociťují už od 6 hodin ráno.
Z průzkumu dále vyplývá, že 33 % respondentů generace Z v neděli stresují úkoly, které musí během následujících týdne splnit, zatímco 28 % pociťuje nejistotu z toho, jak se bude týden vyvíjet.
Přerámujte neděli
Jako účinný lék na nedělní splín vidí psychoterapeutka Brooke Sprowlová to, že začneme chápat neděli coby čas pro zklidnění, nikoliv jako zdroj stresu.
„Místo toho, abyste neděli vnímali jako konec něčeho, využijte odpoledne k vědomé přípravě na nadcházející týden, ať už prostřednictvím uklidňujícího rituálu, plnění dílčích cílů nebo jen vytvořením prostoru k rozjímání,“ řekla Sprowlová pro časopis Newsweek.
Gen Z už ví
Generace Z se s nedělní úzkostí pak nejčastěji vyrovnává pomocí poslechu hudby, sledováním filmů nebo hraním videoher.
„Nedělní děsy“ každopádně netrápí všechny mladé, 55 % příslušníků Gen Z ve zmíněném průzkumu uvedlo, že si neděli umí užít. Stále je to však méně než u starších generací. Například 75 % lidí narozených v letech 1946 až 1964 tvrdí, že když už úzkosti mají, tak jen málokdy. Možná je to ale tím, že mnozí z nich už jsou v důchodu...