Pracujete na vlastní noze, nechcete celé dny sedět doma a občas potřebujete zázemí kanceláře? Proto je tu coworking. Coworkingová centra v Praze zažívají v posledních letech obrovský boom.
Zatímco v roce 2016 byste v hlavním městě našli kolem padesáti sdílených kanceláří, dnes se jejich počet blíží k hranici 200. Coworking ale rozhodně není pro každého, i když teď přitahuje i velké světové firmy.
Boom, který nepolevuje
Ten trend začal přibližně před deseti lety. A přišel ze zahraničí, od freelancerů, které už nebavilo celé dny sedět doma a ne vždy pohodlné posezení v kavárnách jim lezlo do peněz. Zázemí proto našli v coworkingu, tedy v "kanceláři pro všechny".
Zatímco v roce 2016 bylo v Praze jen několik desítek coworkingů, dneska jich už napočítáme na 200. Čísla potvrzuje například analýza mezinárodní poradenské společnosti JLL zveřejněná v magazínu Property Forum, podle níž bude příští rok v Praze víc než 220 coworkingových prostorů.
Jak to vznikalo
Průkopníkem v Praze byl Impact Hub, který v roce 2010 otevřel na Andělu. Nabídl nejen pracovní stoly a židle, ale i místo, kde můžete na chvíli vypnout, zahrát si třeba ping pong nebo si natočit pivo.
Czech coworking operator https://t.co/fq1xnMBlmq involved in a new gigantic multi-functional project to be built in Brno https://t.co/KINcOoDeCF
— CoworkingEurope (@EuropeCoworking) November 29, 2024
A právě tahle kombinace produktivity a pohody spustila lavinu zájemců, kteří nechtěli sedět doma nebo zabírat místo v kavárně.
Komunita a inspirace
Coworkingy dnes už nepředstavují jen sdílené stoly a Wi-Fi. Klíčovým lákadlem je komunita. Freelanceři, kteří často pracují sami, si tu vytvářejí kontakty, vyměňují zkušenosti a nacházejí inspiraci.
„Pracuji v marketingu a díky coworkingu zvládnu víc práce než doma. A ty networkingové akce? Perfektní! Člověk se cítí součástí něčeho většího,“ popisuje pro Bold News svou zkušenost například Jan Oršula, marketingový manažer Prague Castle Events.
Nízké náklady
Další silnou stránkou coworkingů je jejich flexibilita. Pronájem vlastní kanceláře bývá dražší a zavazující, zatímco coworkingová centra nabízejí balíčky od pár hodin měsíčně po neomezený přístup.
Například v Impact Hubu začínají ceny na 890 korunách za 10 hodin měsíčně. WorkLounge, který má v Praze sedm coworkingových center, pak nabízí různé balíčky členství už od 2500 korun měsíčně podle místa i podle toho, jak často coworking využijete.
Nic není dokonalé
Ne každý ale coworkingům přichází na chuť. „Vyzkoušela jsem několik coworkingových kanceláří, ale nikde jsem se nemohla plně soustředit. Všude bylo rušno, lidé mluvili, zvonily telefony. Radši pracuji doma nebo v klidné kavárně,“ přiznává Content Creatorka Barbora Siváková.
A podobné zkušenosti potvrzují i výzkumy. Podle studie americké Cornell University může některým lidem otevřené prostředí s vysokou mírou sociální interakce práci spíš ztěžovat.
Firmy jim přicházejí na chuť
Z coworkingových prostorů se stává i strategická volba firem. Velké společnosti, jako je Canva nebo Nano Energies, si pronajímají celé sekce, aby svým týmům poskytly kreativní prostředí. Příkladem je WeWork na Národní třídě, kde pracují nejen firemní zaměstnanci, ale i neziskové organizace včetně Česko Digital.
Analytici očekávají, že zapojení firem do coworkingové kultury bude v příštích letech růst. Studie Global Coworking Growth Report uvádí, že firemní klientela tvoří už 40 % všech uživatelů coworkingových prostor. Coworkingová centra každopádně nejsou jen místem, kde se pracuje. Stávají se komunitními huby, které spojují inspirativní prostředí s praktickými benefity.