Generace Z se bude raději živit rozvozem jídla, než aby ho prodávala ve fastfoodových řetězcích. Neláká ji ani práce u letectva či námořnictva. Ve dvacítce nejméně atraktivních zaměstnavatelů v Británii, kterou zveřejnil deník The Telegraph, se umístili také policisté, hasiči a záchranná služba, školy a pobřežní stráž.
Naopak velmi žádanými zaměstnavateli jsou automobilky Rolls-Royce či BMW a streamovací služba Netflix.
Giganti táhnou
Britští příslušníci generace Z by podle průzkumu společnosti Prograd raději pracovali pro jakoukoli donáškovou službu než pro ozbrojené síly.
Za nejatraktivnější místa pro práci považují technologické společnosti Microsoft, Google a Apple, zatímco nejméně atraktivními zaměstnavateli jsou pro ně McDonald's, KFC a Královská námořní pěchota.
Nelákají ani piloti
V průzkumu kariérních preferencí, kterého se zúčastnilo 1 997 Britů ve věku od 15 do 27 let, projevila generace Z minimální zájem o zaměstnání ve veřejném sektoru.
Královské námořnictvo, britská armáda a královské letectvo se dokonce umístily na čtvrtém, pátém a sedmém místě v žebříčku nejméně atraktivních zaměstnavatelů.
Ekzémy už nevadí
Tato zjištění odrážejí náborovou krizi v britských ozbrojených silách. Začátkem tohoto roku přišel Telegraph s informací, že námořnictvo má tak málo příslušníků, že muselo vyřadit z provozu některé bojové lodě.
Počet lidí klesl i v armádě a RAF. Britský ministr obrany John Healey se zavázal zrušit více než sto předpisů, které omezují vstup do ozbrojených sil například lidem s ekzémy nebo akné.
Vojákem i s cukrovkou
Problémy s náborem nových příslušníků má i česká armáda. I proto začala od letošního 16. října platit vyhláška, která zmírňuje zdravotní podmínky pro vstup do armády. Nově tak v ní mohou najít místo i lidé, kteří nosí brýle, mají horší sluch nebo trpí mírnější formou cukrovky či astmatu.
Šanci mají i zájemci s lehkým pohybovým omezením, například na pozice armádních IT pracovníků lze přijímat osoby s omezenou hybností, která může souviset třeba s výměnou kyčelních kloubů. Pizza se dá ale každopádně rozvážet i u nás.