Organizace spojených národů sice propaguje sociální spravedlnost, inkluzi a diverzitu, sama se ale ve svých řadách chová trochu jinak. Nabízí například neplacené stáže, které jsou ovšem pouze pro dobře situované “dobrovolníky”. Svým stážistům neproplácí ani základní náklady na život, tedy žádné bydlení, žádné jídlo a pití.
Na sítích se přesto trochu pokrytecky objevují videa influencerů, kteří radí, “jak získat stáž v OSN“. Ne každý má na to, aby si mohl dovolit pracovat zadarmo v New Yorku či Ženevě.
Vylepšit si cévéčko
OSN je v posledních dnech terčem ostré kritiky ze strany mladých aktivistů a médií. Organizace totiž začala používat pro svoji propagaci a popularizaci hlasy mladých influencerů a takzvaných UGC creators, mezi nimiž se objevují i Češi.
Tito tvůrci zaplavují sítě tím, jak skvělé je být na stáži v OSN v Ženevě nebo New Yorku a radí mladým, jak si prostřednictvím stáže vylepšit své CV.
Perfektní život
Možnost vyrazit na stáž je podle influencerů otevřená a dostupná všem. Realita je však jiná. Stáže v organizaci jsou totiž neplacené a jen malé procento lidí na světě si může dovolit je absolvovat.
@veronicasimkova Konečně video o tom jak jsem získala stáž v OSN🇺🇳🫶 (stručně)😁 #fyp #fypczech #czechgirl #česko #ženeva #osn #internship #uninternship #unitednations #UNECE #storytimestiktok #storytimecz #stáž ♬ původní zvuk - ✨YOUR FAVE FEMINIST✨
Například tuniská aktivistka a bojovnice za lidská práva Balkis Chaabaneová se na LinkedInu rozčílila nad tím, jak v sídle OSN pobíhají desítky mladých s telefony a na sítích pak ukazují perfektní život na stáži.
Realitu v reels nenajdete
Jenže na perfektní život na stáži musíte mít podle Balkis taky perfektní příjem nebo rodiče či známé, kteří ho mají. “Každý, kdo je v Ženevě nebo New Yorku na neplacené stáži, tam je proto, že si to může dovolit. Ale víc než 70 % mladých lidí ve světě si to dovolit nemůže. Mladí ve světě musí pracovat víc než 10 hodin, aby přežili,” napsala Chaabaneová na Linkedin.
"Chcete dekolonizovat OSN? Začněte tím, že zavedete placené stáže," vyzývá ve stejném chatu na LinkedInu jako Balkis portugalský komunikační poradce Diogo Albuquerque Nascimento. "Neplacené stáže OSN, které se nacházejí ve dvou nejdražších městech na světě (v New Yorku a Ženevě), přímo aktivně podporují uchazeče z extrémně privilegovaných vrstev nebo ty, kteří už v některém z těchto měst bydlí," konstatuje Nascimento. "Je to směšná představa pro instituci, která se chlubí tím, že propaguje rovnost a sociální spravedlnost," dodává.
Jen pro vyvolené?
Výzva Balkis Chaabaneové každopádně zarezonovala. Její příspěvek získal stovky komentářů i sdílení. Aktivistka ovšem jen navázala na problém, který se řešil už před šesti lety a je vidět, že si s ním slovutná světová organizace nedokázala poradit.
Na to, že OSN neplatí stážistům a tím systematicky znevýhodňuje mladé lidi ze zemí mimo "globální sever", upozorňoval v roce 2009 například The Guardian. Od té doby se však nic zásadního nezměnilo.
Na webových stránkách OSN se dočteme smutnou zprávu o tom, jak členské státy rozhodly, že sekretariát nemůže poskytovat stážistům žádnou finanční odměnu. Uvádí se sice, že některé agentury OSN nabízejí určitou formu podpory, ale většina stážistů si nadále platí nejen dopravu a ubytování, ale i každodenní výdaje spojené s pobytem. V praxi to znamená, že i když je OSN oficiálně otevřená všem, skutečně dostupná zůstává jen pro pár vyvolených.