Evropská unie
Jak Elon Musk nachytal evropské politiky do své sítě
Elon Musk v posledních týdnech dává najevo, proč si vlastně pořídil síť X. Slouží mu jako prostředek k získávání dalšího vlivu, který mu má dopomoct k novým byznysovým příležitostem. To jsme ostatně viděli už během jeho kampaně za znovuzvolení Donalda Trumpa.
Jak polský prezident ukázal EU vztyčenou hůlku
České republice se během evropského předsednictví v roce 2009 za Mirka Topolánka neslavně rozpadla vláda. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na lehce nabubřelou kampaň “Evropě to osladíme”. Šéfování Evropě teď po nepříliš přesvědčivém výkonu Maďarska převzali Poláci a také nezačínají úplně slavně.
Boj gruzínské Gen Z: Udrží proevropský směr?
Novým prezidentem Gruzie se v sobotu 14. prosince stal Michail Kavelašvili, bývalý úspěšný fotbalista a nyní tedy i úspěšný kandidát proruské strany Gruzínský sen. Tento krok ale klidu v zemi rozhodně nepřidal.
My chceme euro. Proč STAN otvírá ohrané téma
Přijetí eura velká část české společnosti nechce. Část vládní koalice tohle téma ale rok před volbami opět zvedá. Činí tak konkrétně STAN prostřednictvím svého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka.
Trefa do Fialy. Zahraniční pořad rozebírá jeho neúspěchy
Pohled na Českou republiku očima někoho zvenčí je vždy zajímavý. O to víc, když se jedná o hodnocení stavu české politiky hodně sledovaným, respektovaným a úspěšným youtubovým politickým kanálem.
Gruzínksý sen? Ten proevropští Gruzínci snít nechtějí
Vláda slaví, opozice protestuje. Tak by se dala krátce po volbách popsat situace v Gruzii. Proruská strana Gruzínský sen, která je v zemi u moci, se prohlásila za vítěze. Pozorovatelé ale upozorňují na zastrašování voličů a kupování hlasů.
Orbán vyzval Maďary k odporu vůči EU
Chová se Evropská unie jako Sovětský svaz? Podle maďarského premiéra Viktora Orbána ano. Pro drsný výpad proti EU si vybral příležitost 68. výročí protikomunistického maďarského povstání.
Je Elon Musk opravdu ztělesněním zla?
Ti dva se nemají zrovna v lásce. Řeč je o končící české eurokomisařce Věře Jourové a americkém miliardáři Elonu Muskovi. Navzájem se považují za velké zlo. Každý ale z trochu jiné perspektivy.
Kdo má v Evropě nejblíž k Putinovi
Válka na Ukrajině pokračuje třetím rokem. Přesto, že se objevují stále nové a nové dezinformační teorie, meritum konfliktu je jasné. Rusko vedené Vladimirem Putinem napadlo v únoru 2022 Ukrajinu, nezávislý evropský stát.
Síkelovo slabé portfolio? Mohl mít i zvířata či vesmír
Z Bruselu do Česka přišla hodně studená sprcha, i když česká vláda bude tvrdit, že je přinejmenším vlažná. Mysleli jsme si na silné portfolio pro našeho kandidáta na eurokomisaře, nakonec to ale dopadlo tak jako vždycky.
Britská Gen Z se bouří proti brexitu
Tušíte, co si myslí britská Gen Z o brexitu? Nic moc dobrého. Data nového průzkumu ukazují, že mladí Britové jsou pro opětovné přezkoumání odchodu země z Evropské unie. Mají totiž za to, že brexit situaci Británie jen zhoršil.
Slovensko má problém. A to nejen s korupcí
Kritika na slovenskou vládu sílí. A to nejen kvůli úpravám trestního práva a porušování demokratických norem, ale také kvůli stavu ekonomiky. Slovensko bude muset dělat bolestné reformy, jinak může přijít o potřebné peníze z EU.
Jaké vyhlídky má v době vzestupu extremismu EU
Posledních pět let EU bojovala s pandemií, energetickou krizí, válkou na Ukrajině, ruským vměšováním a nakonec i se vzestupem extremismu. Do toho je třeba připočítat i unijní spory o budoucím směřování sedmadvacítky. Náročných by mělo být i dalších pět let.
Ficova vláda bojuje s Evropskou komisí
Evropská komise se bojí o stav právního státu na Slovensku. Ficovu vládu to ale zatím příliš netrápí, kritika evropských institucí podle slovenské vlády není relevantní
Vedení europarlamentu je bez Patriotů
Andrej Babiš vznik nové evropské frakce Patrioti pro Evropu prodává jako velký úspěch. Společně se svým kamarádem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem se mu podařilo postavit třetí největší frakci v Evropském parlamentu.
Proč Orbánova mírová mise nikoho nezajímá
Viktor Orbán si v rámci maďarského předsednictví Radě EU začal hrát na světového diplomata a mírotvůrce. Domluvit jakákoli jednání mezi Ukrajinou a Ruskem se mu ale nedaří. Už tak složitou výchozí situaci mu navíc zkomplikovaly dvě události.
Ví se, kdo prohrál. Kdo ale vyhrál ve Francii?
Ve Francii se čekalo vítězství krajní pravice, nakonec ale zvítězila levice. Někteří komentátoři by ale k označení levice také dodali přídavné jméno krajní. V Nové lidové frontě má totiž silné postavení kontroverzní Jean-Luc Mélenchon a jeho hnutí Nepoddajná Francie.
Proč Babiš zakládá Patrioty pro Evropu
V Evropském parlamentu po volbách vzniká nová evropská frakce Patrioti pro Evropu. Zasednou v ní například čeští europoslanci z hnutí ANO. O jejich budoucnosti rozhodl předseda hnutí Andrej Babiš, kterého přestalo bavit členství v liberální frakci Renew Europe.
Proč prvovoliče v Německu přitahují pravicoví extremisté
V roce 2019, kdy se dostal do čela hnutí Starostové a nezávislí, sliboval Vít Rakušan, že se bude chtít zasadit o možnost volby pro šestnáctileté. Tenkrát to ještě dávalo smysl.
Proč opozice posílá Fialu do Bruselu. A půjde?
O českého premiéra je prý zájem v Evropě. Petr Fiala je oceňován za českou zahraniční politiku, především pak za jasný a nekompromisní postoj k pomoci Ukrajině. Stále více se tak mluví o jeho případném přestupu do nějaké významné pozice v rámci evropských institucí.