Proč Orbánova mírová mise nikoho nezajímá

zdroj: VIVIEN CHER BENKO / HUNGARIAN PRIME MINISTER'S OFFICE / AFP / Profimedia

Viktor Orbán si v rámci maďarského předsednictví Radě EU začal hrát na světového diplomata a mírotvůrce. Domluvit jakákoli jednání mezi Ukrajinou a Ruskem se mu ale nedaří. Už tak složitou výchozí situaci mu navíc zkomplikovaly dvě události.

Ruské bombardování ukrajinské nemocnice po jeho návštěvě v Moskvě a nově i pokus o atentát na Donalda Trumpa.

Ambiciózní a nepochopený

Začátek maďarského předsednictví Radě EU byl hodně bouřlivý. Maďarský premiér Viktor Orbán zřejmě nepochopil zadání pro předsednickou zemi a sám pro sebe ho pojal jako neomezený mandát pro vyjednávání v zahraniční politice.

A cíl si dal opravdu velký – domluvit konec války a trvalý mír na Ukrajině. Vydal se proto za ukrajinským, ruským i čínským prezidentem. Rychle se ale přesvědčil o tom, že to tak jednoduché nebude.

Naštval Zelenského, nepřesvědčil Putina

Orbánova mírová mise byla od začátku odsouzena k neúspěchu. Naštval státy a představitele EU, protože začal jednat na vlastní pěst. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského naštval tím, že mu neřekl o plánované návštěvě Ruska Vladimira Putina.

V Moskvě se navíc přesvědčil o tom, že představy Ukrajiny a Ruska jsou velmi vzdálené. A celou “mírovou misi” mu komplikují události, které úsilí Maďarska od začátku hatí.

Mír s raketou v nemocnici?

Snahu najít cestu k míru razantně narušil ruský raketový útok na ukrajinskou nemocnici, ke kterému došlo záhy po Orbánově odjezdu z Moskvy. Nejednalo se o první a bohužel ani poslední podobnou tragédii.

Pro Orbána ale bylo ruské načasování opravdu nešťastné. Přemluvit zbytek světa o nutnosti hledat s Ruskem cestu k míru je při prohlížení obrázků rozbombardované nemocnice a mrtvých a zraněných dětských pacientů opravdu složité.

Zaměřeno na Trumpa

Teď navíc přišel pokus o atentát na amerického bývalého prezidenta a současného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Z toho se automaticky stalo celosvětové téma číslo jedna, poslední dny se prakticky neřeší nic jiného.

Pokus o atentát Trumpa posunul blíže znovuzískání Bílého domu, ostatní země se na to musí začít intenzivně chystat. Na nějaké Orbánovy diplomatické pokusy tak už prostě a jednoduše nezbývá pozornost, i kdyby náhodou za pozornost stály.

Smůla a velké sousto

Maďarský premiér ve své snaze ale nepolevil. Západní svět se snaží přesvědčit o potřebě zastavit válku za každou cenu. Své evropské kolegy a stále ještě spojence, kteří ale s Orbánem už moc nemluví, obeslal dopisem, ve kterém má být jeho plán detailně popsán.

Orbánovi hraje do karet jen to, že má úzké vztahy s Ruskem a zároveň je jeho země součástí EU a NATO. Očividně si ale ukousl příliš velké sousto, měl navíc velkou smůlu na jen těžko předvídatelné události, které v posledních dnech zase tak trochu změnily svět. Teď tedy musí psát jako předseda maďarské vlády ostatním státníkům dopisy. Otázka je, jestli mu na ně někdo odpoví.