Ficova vláda bojuje s Evropskou komisí

Evropská komise se bojí o stav právního státu na Slovensku. Ficovu vládu to ale zatím příliš netrápí, kritika evropských institucí podle slovenské vlády není relevantní

 Nevyvážená a zavádějící kritika?

Slovenská vláda vrací úder Evropské komisi. Komise vydala v červenci zprávu o stavu právního státu na Slovensku, kritizovala především nedostatečný boj proti korupci, ohrožení nezávislosti médií či útoky proti občanské společnosti. Ficova vláda ale zprávu Evropské komise nebere příliš vážně, označuje ji za nevyváženou a hrubě zavádějící. Nereflektuje podle ni reálný stav Slovenska a pozitivní změny zavedené novou vládou.

Maďarská cesta

Společně se Slovenskem si od Evropské komise své vyslechlo i Maďarsko. To vlastně není tak překvapivé, slovenský premiér Robert Fico se inspirací maďarským premiérem Viktorem Orbánem rozhodně netají. Evropská kritika podle něj ukazuje, že evropské instituce více než reálný stav země zajímá, co si o dění na Slovensku myslí Ficovi názoroví odpůrci. Opět se mělo potvrdit, jak moc jsou evropské instituce zaujaté a nesoudné.

Doporučení nepadnou na úrodnou půdu

Konkrétním příkladem evropské kritiky je novela slovenského trestního zákona a zrušení Úřadu speciální prokuratury. Z Bruselu se ozývá, že podobné kroky mohou významně narušit fungování a nezávislost justice. Součástí zprávy Komise jsou vždy nejen konkrétní výhrady, ale také doporučení. Nelze ale předpokládat, že by si doporučení unijních institucí brala slovenská vláda k srdci.

Všichni proti Ficovi?

Zpráva vládě více než jako cenná zpětná vazba poslouží jako další možnost ukázat, jak moc Ficova vláda všem leží v žaludku. Na domácí scéně se prakticky od nástupu potýká s protesty a demonstracemi, premiér Fico byl dokonce málem zastřelen. Fico kritiku odráží s tím, že bude do konce svého politického působení bojovat proti současné mainstreamové politice jediného správného politického názoru.

Pozor na peníze

Proč se vůbec Evropská komise vyjadřuje ke stavu právního státu na Slovensku? Protože to je její práce. Slovensko se vstupem do EU zavázalo, že bude čerpat výhody, ale také dodržovat unijní pravidla a postupy. V opačném případě Slovensku hrozí například pozastavení čerpání některých finančních zdrojů. Aktuálně se to týká stamilionů eur z plánu obnovy. EU se bojí, že se na Slovensku dostanou do špatných rukou. Ficova vláda by tak měla být vůči kritice EU mnohem konstruktivnější, jinak může přijít velice nepříjemný trest.