Kritika na slovenskou vládu sílí. A to nejen kvůli úpravám trestního práva a porušování demokratických norem, ale také kvůli stavu ekonomiky. Slovensko bude muset dělat bolestné reformy, jinak může přijít o potřebné peníze z EU.
Vláda Roberta Fica tak vede bitvu na několika frontách, nezapomíná ani na svůj domácí střet s opozicí. Jejího lídra Michala Šimečku chce odvolat z vedení sněmovny.
Bratři v průšvihu?
Slovensko na sebe poutá stále větší pozornost zbytku Evropy. Bohužel ale v negativním slova smyslu. V prestižním evropském magazínu Politico vyšel ke stavu slovenského státu článek o tom, že země prohrává boj s korupcí.
Té se v zemi začíná opět dařit díky úpravám trestního práva, ale také i kvůli čistkám v orgánech činných v trestním řízení. Dění na Slovensku si nevšímají jenom zahraniční média, trpělivost s vládou Roberta Fica dochází i Evropské unii.
Podhoubí korupce
Největší pozornost a publicitu pravidelně získávají slovenské kulturní války, jejich hvězdou je ministryně kultury Martina Šimkovičová. To ale může být vlastně i taktika, aby se neřešily reálné slovenské problémy.
Slovakia has lost the fight against corruption.https://t.co/qaLZcjgYaQ
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) September 12, 2024
Slovensku nyní hrozí, že mu kvůli porušování demokratických norem bude pozastaveno vyplácení finančních prostředků z eurofondů. Jedním z důvodů má být i zrušení speciální prokuratury a vytváření potenciálního korupčního prostředí, které zmiňuje Politico.
Země peníze potřebuje
Přerušení toku evropských peněz by pro Slovensko bylo obrovským problémem, protože přibližně 80 procent všech tamních veřejných investic je financováno právě z fondů EU.
Ficova vláda tak musí řešit další významný problém v situaci, kdy má veřejné finance ve velice neutěšeném stavu. Nevylučuje dokonce případné zvyšování daní či rušení státních svátků. Fico má na seznámení Evropské komise s řešením problémů své země čas do 15. října.
Nepopulární kroky
Premiér Robert Fico tak bude nucen dělat nepopulární opatření, po nichž mohou následovat negativní reakce voličů. Začalo to vyšším zdaněním neřestí, jako jsou tabákové výrobky a slazené nealkoholické nápoje. To je ale vzhledem ke stavu státního rozpočtu a dluhu pouze začátek.
Vyšší zdanění možná čeká i bankovní domy a finanční transakce právnických osob. Místo rozdávání dárečků tak Slováky po delší době opět čeká utahování opasků. A to i díky tomu, že teď před sebou nemají žádné důležité volby
A co odvolat Šimečku?
Slovenská vláda ale jako hlavní problém stále vidí především opozici. Konkrétně předsedu Progresivního Slovenska MIchala Šimečku, kterého chce odvolat z funkce místopředsedy sněmovny.
Mimo jiné kvůli tomu, že nevládní organizace, která je pojmenovaná po československém filozofovi, disidentovi a Šimečkově dědovi Milanu Šimečkovi, dostává dotace od státu. Vláda by na to měla mít dostatek hlasů, ale pouze v situaci, kdy bude jednotná.
Zakrývané problémy?
Racionální pozorovatel by podotkl, že tohle momentálně není slovenský problém číslo jedna. Tak ale politika nefunguje.
Spíš než reálné problémy se často řeší kulturní války, osobní spory a kauzy, které umožňují zakrýt důležité problémy země. A ty Slovensko od nástupu Ficovy vlády rozhodně má.