Andrej Babiš vznik nové evropské frakce Patrioti pro Evropu prodává jako velký úspěch. Společně se svým kamarádem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem se mu podařilo postavit třetí největší frakci v Evropském parlamentu.
Od začátku je ale jasné, že její vliv nebude odpovídat počtu europoslanců. Vládnoucí koalice to naznačila už při obsazování vysokých pozic, při němž Patrioti ostrouhali.
A místopředseda kdě?
Třetí největší evropská frakce, ale také otloukánek v izolaci. To jsou nyní Patrioti pro Evropu, do kterých se v Evropském parlamentu zařadili čeští europoslanci za hnutí ANO a Přísahu s Motoristy sobě.
Ukázalo se to hned na začátku jejich mandátu, kdy frakce nezískala žádného místopředsedu Evropského parlamentu. Podle zvyklostí by na to měli mít nárok, časy se ale mění. Vládnoucí většina se dohodla, že Patriotům žádnou vysokou funkci nedá.
Úspěch, nebo špinění rukou?
Hnutí ANO patří mezi zakladatele frakce, v Česku to prodává jako velký úspěch. Prakticky každý den ale vychází nelichotivé články o jejich nových partnerech.
Who is Roberto Vannacci, Italy's favourite far-right general? Vía @euronews https://t.co/4fP6zXUnWC
— Sergio (@damasco1812) June 8, 2024
Italskému europoslanci Robertu Vannaccimu jsou třeba vyčítány jeho silné homofobní výroky, v Česku se pak hlavně kritizuje spojení s rakouskými Svobodnými, kteří dlouhodobě prosazují pro Českou republiku nepřijatelné věci včetně zrušení Benešových dekretů. Ve frakci najdete vše od antisemitismu, homofobie až po proruskou politiku.
Pevná koalice, hlasitá opozice
V rámci uspořádání v Evropském parlamentu se Patrioti okamžitě zařadili do opozice. A jisté je, že budou velmi hlasitou a kritickou opozicí. Protestují proti současnému směřování EU a jejím politickým prioritám.
Hlavní slovo budou mít každopádně i v tomto funkčním období v Evropském parlamentu lidovci (EPP), socialisté (S&D) a liberálové (Renew Europe). Poprvé to ostatně ukázali už při volbě vedení. Pohodlně zvolena byla staronová předsedkyně i 14 místopředsedů. Patrioti pro Evropu žádný místopředsednický post nezískali. Marně se o něj ucházela lídryně hnutí ANO do evropských voleb Klára Dostálová.
Patrioti v izolaci
Podobné spory o obsazování vysokých pozic jsou v politice běžné, opakovaně jsme to zažili i v české politice. Koalice prostě ukazuje svou sílu. Samozřejmě tím vládnoucí strany riskují, že se v budoucnu může něco podobného stát i jim.
Nyní ale mají jasno. Dohodly se na izolaci Patriotů. Zástupci izolované frakce to označují za potlačování demokracie a za velice nevhodný precedens do budoucna.
Sledujeme víc evropskou politiku?
V Evropském parlamentu je tedy od začátku cítit lehké politické napětí. Pozitivně můžeme vnímat snad jen to, že se (nejen) v Česku o evropské politice po volbách dál mluví.
Vznik Patriotů je pro komentátory každopádně zárukou, že dění v Bruselu a Štrasburku bude zajímavé. Vládní koalice tam má pro svou politiku zatím dostatečnou většinu, začíná jí ale růst do budoucna nebezpečná konkurence.