Výplata pro první dámu: Potřebuje ji?

zdroj: Kaniuka Ruslan / Avalon / Profimedia

Věděli jste, že si první dáma musí sama platit zdravotní a sociální pojištění? Nebo také letenku, když někam letí se svým manželem na oficiální státní návštěvu? Na manželky prezidentů v Česku zatím příliš nemyslíme. Počítá se s tím, že jejich náklady ze svého štědrého platu pokryje sám prezident.

To je ale tak trochu nepraktické a nemoderní. Prezident Petr Pavel se rozhodl, že je čas na změnu. Chce snížit prostředky pro prezidenta ve prospěch zřízení rozpočtu pro první dámu.

Mzda, jež vyvolává emoce

Byl to nejspíš sám prezident Petr Pavel, kdo nastolil kontroverzní téma náhrad a platu pro první dámu. V současné době totiž první dáma nemá placené zdravotní a sociální pojištění, ani nárok na vlastní náhrady výdajů, jež jsou spojené s vykonáváním činnosti pro stát.

Napravit by se to mělo v rámci novely zákona o platu představitelů státní moci. Současný prezident navrhuje převést část náhrad prezidenta na první dámu či, pokud k tomu někdy dojde, na “prvního pána”.

Jako v USA

Prezident se momentálně snaží odvrátit kritiku, že v neutěšené ekonomické době chce víc peněz pro svou manželku. První dáma by sice měla nově dostávat plat 95 tisíc korun, nebude se ale jednat o nové peníze.

Inspirovat bychom se měli Spojenými státy, kde se s oficiální rolí první dámy počítá jako s důležitým úřadem, který proto také disponuje dostatečnými prostředky. Napravit by se tak měla situace, kdy si první dámy musí samy platit například pojištění nebo náklady na cestování.

Kdo to zaplatí

Argumentace pro vyčlenění prostředků pro první dámu dává smysl, existuje navíc i konkrétní a proveditelné řešení. Prezident dostává základní měsíční plat 341 200 korun, dalších 317 500 korun je pak vyčleněno na náhrady.

Každý jistě uzná, že v tak velkém rozpočtu je určitě prostor pro narovnání nevyvážené situace u prezidentského páru. Při reprezentaci státu se mají věnovat oficiálnímu programu, ne řešit, kdo a jak první dámě zaplatí letenku.

Politikům platy vzrostou

Diskuze o platech a odměnách politiků je vždycky složitá. Prezident Pavel není rozhodně prvním, kdo se něco podobného snažil prosadit. Jeho snaha ovšem přichází i v době, kdy bylo veřejnosti sděleno, že by se v příštím roce měly zvýšit platy všech vrcholných politiků. A to o nezanedbatelných 13 procent. Týká se to samozřejmě také prezidenta.

Letos platy státních činitelů zůstaly v rámci konsolidace veřejných peněz neměnné, pro příští rok by si ale měli přilepšit. Hrubý měsíční plat prezidenta by tak v roce 2025 mohl vystoupat na 388 tisíc korun. Přemýšlet v této situaci o platu pro první dámu asi pro běžného občana, který v Česku průměrně vydělává 43 tisíc, nevypadá úplně dobře

Nepopulární krok

Petr Pavel proto klade velký důraz na to, že nežádá nové peníze. Chce je prý pouze “efektivněji přerozdělit”. Velká část veřejnosti pravděpodobně nevěděla, jak velký plat prezident má. Pavel jim to tak nyní připomněl, což může vyvolat závist.

Vytvoření další placené funkce v jeho rodině tak u části společnosti vyvolává kritiku a odsouzení. Pavel s tím musel počítat, jedná se o nepopulární krok, i když by pro něj měl mít podporu vládních stran. Zřejmě je ale sám přesvědčen, že to prostě udělat musí.